Najteže je urediti sobe okrenute ka sjeveru

Zapadno orjentisane prostorije će tokom ljeta biti prepune svjetlosti, dok će zimi dobijati samo malu količinu indirektnog svjetla

455 pregleda3 komentar(a)
03.02.2013. 16:22h

Možda vam je poznat sljedeći scenario... Čekali ste proljećno i stabilno vrijeme, bez kiše, da biste osvježili zidove svog doma novom bojom. Odabrali ste nijansu koja vam se najviše sviđa, ali nakon završenog krečenja, niste zadovoljni rezultatom. Boja prosto ne izgleda kako ste očekivali, intenzivnija je nego na paleti ili je pak beživotna?

Razlog je orijentisanost prostorije, kao i količina direktne i indirektne svjetlosti u njoj.

Sjeverno orijentisane prostorije je najteže uspješno urediti. Mogu djelovati mračno, jer dobijaju ograničenu količinu hladne i plavičaste dnevne svjetlosti, što znači da će sve plave nijanse izgledati intenzivnije.

Da bi sjeverna prostorija djelovala svjetlije, odaberite neutralne sasvim svijetle nijanse sa žutim ili crvenim tonom, a izbjegavajte sive tonove koji će je učiniti tmurnijom.

S druge strane, može te stvoriti predivan dramatičan ambijent izborom neke tamne hladne nijanse kao što su tamno ljubičasta, teget ili bordo, u ovom slučaju i siva. Dobra strana je što je sjeverna svjetlost konstantna tokom cijelog dana, pa će i boja uvijek izgledati isto.

Južno orijentisane prostorije dobijaju mnogo tople svjetlosti, što ih čini najlakšim za uređenje.

Svjetlost sa juga je takođe konstantna veći dio dana, tako da se boja neće mijenjati, ali imajte na umu da na južnoj svjetlosti svaka boja djeluje življe, tako da će i prigušene nijanse izgledati veselije. Čak i najsvjetlije nijanse iz ton karte će doći do izražaja, dok bi jarke boje mogle biti preintenzivne za većinu ljudi.

Ipak, za ove prostorije je lako, bilo da se odlučite za hladne zelene, plave i ljubičaste ili tople crvene, žute i narandžaste tonove.

Istočno orijentisane prostorije imaju najviše dnevne svjetlosti u jutarnjim satima, koja se smanjuje kako dan odmiče.

Istočna svjetlost je hladna i plavičasta, a u popodnevnim satima djeluje još hladnije, tako da će u ovim prostorijama najbolje doći do izražaja zelene i plave nijanse, ili prljavo bijele sa zelenkastim i plavičastim pod-tonom.

Pri izboru nijanse imajte na umu da će ujutru biti veoma jarka, pa sve prigušenija kako se bude bližilo veče. To može biti nezgodno za spavaće sobe, ako niste jutarnji tip, dok će s druge strane, za kuhinju ili trpezariju okrenutu istoku, izbor intenzivne nijanse stvoriti ambijent prepun energije u prvom dijelu dana, odnosno udoban i prisan u predvečerje.

Zapadno orijentisane prostorije dobijaju direktnu sunčevu svjetlost u popodnevnim satima, tako da je osvjetljenje ujutru hladno, a popodne prelazi u toplo. Najbolja osvjetljenost prostorije se može postići izborom neutralnih boja bilo sa hladnim ili toplim pod-tonom.

Nećete pogriješiti sa sivo- plavom, sivo-zelenom ili bilo kojom bojom koja u sebi ima sivi ton uz koje će zapadna prostorija izgledati odlično, kako u jutarnjim, tako i u popodnevnim satima. Svjetlost se mijenja i sa godišnjim dobima, jer su dani kraći, te su intenzitet i temperatura svjetlosti drugačiji.

Zapadno orjentisane prostorije će tokom ljeta biti prepune svjetlosti, dok će zimi dobijati samo malu količinu indirektnog svjetla. Tu nastupa vještačko osvjetljenje, te je dobro znati da fluorescentne i štedljive sijalice bacaju zelenkastu svjetlost, dok najsvjetliju i skoro bijelu svjetlost, najpribližniju dnevnoj, imaju halogene i LED svjetiljke.

www.passiondecor.me

Galerija