Krajem februara se nastavlja istraživanje Podgorice

"U drugoj fazi, rekognosciranje će biti obavljeno etapno, po oblastima - Tuzi, Golubovci, Kuči, Rogami...", kazao je rukovodilac istraživanja

138 pregleda0 komentar(a)
arheologija, Podgorica, Foto: Centar za konverzaciju i arheologiju
03.02.2013. 19:16h

Stručni tim Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore počeće krajem februara drugu fazu pregleda terena i bilježenja svih podataka arheoloških nalazišta Podgorice kako bi se izradila arheološka karta.

Posao rekognosciranja započeo je bivši Centar za arheološka istraživanja Crne Gore

"U drugoj fazi, rekognosciranje će biti obavljeno etapno, po oblastima - Tuzi, Golubovci, Kuči, Rogami...", kazao je rukovodilac istraživanja mr Dejan Gazivoda.

Stručni tim Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore sa Cetinja, počeo je 11. decembra sa prikupljanjem podataka na teritoriji opštine Podgorica. Zbog veoma loših vremenskih prilika, rekognosciranje je započeto u gradskoj zoni (Sastavci, Doljani, crkva Svetog Đorđa, Ulica španskih boraca na Koniku i dr.).

Potom su istraživanja nastavljena na teritoriji gradskih opština Tuzi i Golubovci, a potom su se obišli pristupačni lokaliteti u Kućama Rakića, Dajbabama, Piperima, Donjoj Gorici, na Kakarickoj gori, Malom brdu, Duklji, ...

"Do sada su locirana 42 lokaliteta različitog karaktera među kojima su tumuli, crkvišta, ostaci džamija, utvrđenja, kule", kazao je Gazivoda “Vijestima”.

On je objasnio da je za sada prikupljanje podataka sa terena planski vršeno u svim djelovima opštine Podgorica, kako bi se stručna ekipa pripremila za podrobniji obilazak na proljeće.

Nakon Podgorice, počeće rekognosciranje na teritoriji opština Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac

"Naime, u ovoj fazi, pored lociranja pojedinih lokaliteta, prikupljene su informacije od strane mještana za lokalitete koji su bili nepristupačni usljed sniježnog prekrivača i neraskrčenih pristupnih puteva. U lociranju i identifikaciji arheoloških lokaliteta pomogli su nam mještani prigradskih naselja“, kazao je Gazivoda.

Posao rekognosciranja započeo je bivši Centar za arheološka istraživanja Crne Gore. Prema usmenoj informaciji koja nam je dostavljena od bivšeg Centra za arheološka istraživanja, do 2010. godine pregledano je 16 crnogorskih opština, dok je preostalo još pet. Posao je završen u Rožajama.

Nakon Podgorice, počeće rekognosciranje na teritoriji opština Bijelo Polje, Kolašin i Mojkovac. Rekognosciranje opštine Podgorica, počelo je tek sad, zbog ranijeg angažovanja arheologa iz Centra u projektu "Putevi kontinuiteta".

Stručni tim za rekognosciranje lokaliteta na teritoriji Podgorice, pored rukovodioca istraživanja mr Dejana Gazivode, čine arheolozi Marija Jabučanin i Nikola Borovinić, dok je nadzor nad radovima vrši arheolog dr Čedomir Marković.