DF predlaže set antikriznih zakona: Teret na one sa najvišim primanjima
Poslanik DF-a, Janko Vučinić, saopštio je da je suština predloženih izmjena zakona o porezu na dohodak građana oporezivanje visokih plata
Demokratski front (DF) tražiće da se 18. februara održi vanredna sjednica Skupštine, na kojoj bi se raspravljalo o setu antikriznih zakona koje će u cilju prevazilaženja postojeće situacije predložiti taj politički savez. Poslanički klub DF-a pripremio je 14 predloga kriznih, socijalnih i razvojnih zakona, čije je donošenje, kako su saopštili njihovi predstavnici, neophodno za što efikasnije prevazilaženje aktuelne situacije. Poslanik DF-a, Janko Vučinić, saopštio je da je suština predloženih izmjena zakona o porezu na dohodak građana oporezivanje visokih plata.
Vučinić je objasnio i da bi se zarade veće od vrijednosti potrošačke korpe oporezivale progresivno, po stopi od 15, 20 i 30 odsto
"Predlažemo da se zarade do visine prosječne plate u Crnoj Gori ne oporezuju, dok bi se na one od prosječne do vrijednosti potrošačke korpe plaćao porez od devet odsto", rekao je Vučinić na konferenciji za novinare. On je objasnio i da bi se zarade veće od vrijednosti potrošačke korpe oporezivale progresivno, po stopi od 15, 20 i 30 odsto. "Na taj način bi se zaštitili najugroženiji slojevi stanovništva, a teret krize bi se prenio na one sa visokim primanjima", kazao je Vučinić. Predložene izmjene Zakona o radu bi se, kako je dodao, odnosile se na ugovor na određeno vrijeme. "Zakon o radu je izmijenjen po pitanju te odredbe, ali ga socijalni partneri različito tumače. Predlažemo da se svi zaposleni, koji su na dan usvajanja Zakona imali više od dvije godine radnog staža po ugovoru na određeno vrijeme, automatski zaposle na neodređeno", naveo je Vučinić. Predstavnici DF-a predlažu i da se minimalna zarada poveća sa dosadašnjih 30 odsto prosječne plate na 50 odsto, jer bi se na taj način donekle ublažilo teško stanje najugroženijih i spriječila zloupotreba poslodavaca koji poreze i doprinose uplaćuju na najnižu zaradu od oko 146 eura.
Vučinić je podsjetio da je premijer Milo Đukanović prije samo dva mjeseca najavio da će "stezanje kaiša" biti prošlost, dok će prioritet nove Vlade biti poboljšanje kvaliteta života građana.
"Umjesto toga imamo zamrzavanje penzija i smanjenje plata građana. Najavljeno je i otvaranje 40 hiljada radnih mjesta, a dešava se da se i postojeća zatvaraju", kazao je Vučinić.
Bošnjak: Povećanje prihoda i destimulisanje otvaranja kockarnica i kladionica Poslanik DF-a, Branka Bošnjak, saopštila je da su setom antikriznih mjera predviđene i izmjene zakona o igrama na sreću, kao i o porezu na igre na sreću i zabavne igre, koje podrazumijevaju povećanje koncesionih i ostalih naknada za priređivače.
"Na taj način bi se povećali prihodi u budžetu, ali i destimulisalo otvaranje ovolikog broja kockarnica i kladionica", rekla je Bošnjak. Ona je dodala i da predviđeno povećanje poreza na promet nepokretnosti od dva odsto neće ugroziti one koji imaju novac za njihovu kupovinu. Neophodno je, prema njenim riječima, povećati i porez na luksuz, prije svega na upotrebu motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova i objekata. "Predloženo povećanje akciza na alkoholna pića, takođe bi doprinijelo punjenju budžeta. Smatramo i da bi firme koje ostvaruju profit, povećanjem poreza na dobit preduzeća, trebalo da u vrijeme krize daju svoj doprinos", saopštila je Bošnjak.
DF predlaže i izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim bi se zarade, naknade i druga primanja lokalnih funkcionera ograničila do iznosa od tri prosječne zarade u Crnoj Gori
Izmjene Zakona o porezu na dobit preduzeća, kako je kazala, sadrže i razvojnu komponentu, odnosno predviđaju manje ili nulte stope poreza za proizvođače koji bi stimulisali proizvodnju na sjeveru i manje razvijenim područjima. DF predlaže i izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, kojim bi se zarade, naknade i druga primanja lokalnih funkcionera ograničila do iznosa od tri prosječne zarade u Crnoj Gori. Predlažu se i izmjene zakona o Državnoj revizorskoj instituciji i Centralnoj banci Crne Gore, kojima bi se ukupna primanja njihovih funkcionera ograničila na zarade poslanika. U DF-u smatraju da bi se predloženim izmjenama Zakona o koncesijama kvalitetnije uredili uslovi, način i postupak davanja koncesija. Značajno povećanje koncesione naknade, kako predlažu iz DF-a, doprinijelo bi budžetskim prihodima. "Predlažemo i da se koncesiona naknada koju daje Vlada direktno usmjerava na budžet opština i države, čime bi se izbjeglo da se ne zna ni kada se, ni u kom iznosu ona uplaćuje", saopštili su iz DF-a.
Oni su dodali i da bi se ostvareni profit od koncesije morao ravnomjerno dijeliti između koncesionara i koncedenta, dok bi minimalna koncesiona naknada trebalo da bude 50 odsto od očekivanog neto profita. DF predlaže i osnivanje Razvojne banke Crne Gore, čiji bi osnivački kapital od milijardu eura bio obezbijeđen izdavanjem dužničkih hartija od vrijednosti i od kredita kod stranih banaka.
Bulajić: Partijska država će nastaviti da amnestira tajkune DF će, prema riječima poslanika Strahinje Bulajića, predložiti i deklaraciju o ubrzanom razvoju energetike, čiji je cilj brže rješavanje problema u energetskom sektoru.
"Problem nedostatka energije u Crnoj Gori je osjetljivo socio-ekonomsko pitanje. Deficit u proizvodnji električne energije ograničava razvoj privrede, ali i bruto domaćeg proizvoda (BDP)", podsjetio je Bulajić i dodao da Crna Gora raspolaže neiskorišćenim hidroenergetskim potencijalom, ali i značajnim rezervama uglja. On smatra da se iz postojeće ekonomske krize ne može izaći povećanjem dažbina, nameta i poreza, koji bi u najvećoj mjeri osjetili građani. "Vjerujemo da će partijska država nastaviti da amnestira svoje tajkune, koji će i dalje biti najveći profiteri. Crna Gora će nastaviti da stvara primitivni kapitalizam, koji će da socijalizuje gubitke tajkunske i političke oligarhije, kao i da kapitalizuje njihove personalne i familijarne privilegije u poprilične prihode", rekao je Bulajić. On je dodao da se paralelno stvara očajna masa obespravljenih i poniženih građana, dok Crna Gora srlja u dužničko ropstvo. "Mnogi podaci već pokazuju da se Crna Gora nalazi u zoni bankrota", zaključio je Bulajić.
( Mina Business )