Za radnike povećanje PDV-a matematički jeftinije
Kada bi prosječnu platu od 478 eura radnik potrošio na robu i usluge za koje je porez 17 %, njeno povećanje na 19 % njega bi koštalo 9,56, a sada će mu od plate biti oduzeto 21,39 eura
Vlada je povećanje poreza na zarade obrazlagala tvrdeći da je to bolje njega povećati porez na dodatu vrijednost sa 17 na 19 odsto. Međutim, kada se uzme digitron, to ne ispada baš tako.
Kada bi radnik cijelu prosječnu platu od 478 eura potrošio na robu i usluge za koje je poreska stopa 17 odsto, njeno povećanje na 19 odsto njega bi koštalo 9,56 eura, a sada će mu biti od te plate oduzeto 21,39 eura.
Međutim na mnoge osnovne životne namirnice, lijekove, štampane proizvode i turističke usluge poreska stopa je sedam odsto, i za nju iz Vlade nijesu govorili da bi je povećavali.
Takođe, za poljoprivredne proizvode koje se kupuju na pijaci, kao i za onu robu kupljenu na buvljaku ili na drugom mjestu u okviru sivog tržišta, nema PDV-a, tako da radnik ne bi mogao više od dvije trećine svoje plate potrošiti na robu i usluge koje bi se oporezovale po većoj stopi.
Računajući i moguće multiplikativne efekte inflacije, iznos ne bi mogao biti veći od 21 eura.
U susjednim zemljama PDV je već povećan, jer su smatrali da je to manje lošije rješenje nego oporezovati zarade čime se samo dodatno smanjuje potrošnja zaposlenih.
U Hrvatskoj je PDV 22 odsto, u Srbiji 20 odsto, a u nekim zemljama Evropske unije i do 25 odsto.
( Goran Kapor, Marijana Camović )