CEMI i CDT će pratiti predizborni proces

Predsjednik CDT-a Milica Kovačević kazala je da ta nevladina organizacija ne planira posmatranje izbornog dana na biračkim mjestima

2 komentar(a)
glasanje, izbori, Foto: Boris Pejović
24.01.2013. 12:07h

Centar za monitoring (CEMI) i Centar za demokratsku traziciju (CDT) najavili su da će posmatrati predizborni proces i kampanju za predsjedničke izbore i apeluju na nadležne i političke partije da dosljedno poštuju zakonske obaveze. Izvršni direktor CEMI-ja Nikoleta Tomović kazala je da ta NVO za sada od donatora nema obezbijeđena sredstva kojima bi organizovali građansko nadgledanje predsjedničkih izbora. „Što ne znači da u budućem periodu nećemo prikupiti potrebni novac”, kazala je ona agenciji MINA. Ona je navela da je za nadgledanje izbora potrebno između 40 i 80 hiljada eura, u zavisnosti od načina i sadržaja monitoringa, „što obuhvata broj pokrivenih biračkih mjesta, veličinu uzorka, monitoring izborne kampanje, finansiranje izbornih kandidata”. „Sa sigurnošću možemo da tvrdimo, da bez obzira na činjenicu da li ćemo nadgledati neposredno glasanje, nadgledaćemo izborni proces uoči izbornog dana. Naše aktivnosti obuhvataće monitoring finansiranja izbornih kandidata, zloupotrebu državnih resusra, sprovođenje izbornih aktivnosti, ažuriranje biračkih spiskova kao i ostale eventualne nepravilnosti koje mogu pratiti izborni proces”, kazala je Tomović. Prema njenim riječima, o svakoj uočenoj nepravilnosti CEMI će obavijestiti državne organe koji kontrolišu tu oblast i javnost. „Ono što je karakterisalo izborne procese u Crnoj Gori su nepravilnosti, koje nijesu bitno uticale na sam rezultat i uglavnom su vezane za nepoznavanje pravila samih predstavnika političkih partija. Apelujemo na sve partije da što kvalitetnije edukuju svoje predstavnike na biračkim mjestima, kako bi se što efikasnije završio izborni dan”, rekla je ona. Tomović je navela da su na prethodnim parlamentarnim izborima pravila kršile određene organizacije koje su nadgledale regularnost izbornog procesa. „Ono što su novi trendovi u izbornom zakonu potrebno je pažljivo sagledati i uvidjeti koje su to mogućnosti koje nam pruža, međutim ne treba zloupotrebljavati nove institute u zakonodavstvu i sprovoditi ih onako kako neko voli”, kazala je ona. Prema njenim riječima, i ti novi instituti imaju određena ograničenja koja se moraju pridržavati, u smislu sprovođenja bilo kakvih političkih aktivnosti u krugu od 50 metara od biračkog mjesta.

CDT se fokusira na predizborni period Predsjednik CDT-a Milica Kovačević kazala je da ta nevladina organizacija ne planira posmatranje izbornog dana na biračkim mjestima. “Kao i za nedavne parlamentarne izbore, fokus naših aktivnosti biće na posmatranju predizbornog perioda – odnosno onih elemenata u izbornom procesu koje smatramo najproblematičnijim. Tu prvo mislim na probleme u finansiranju partija i kampanja, zloupotrebe javne imovine i funkcija u kampanji, kao i nedostatak odgovornosti u izjavama i obećanjima datim u kampanji”, pojasnila je ona. Kovačević je podsjetila da će organizovanje predsjedničkih izbora, za šta je Državnoj izbornoj komisiji opredijeljeno 850 hiljada eura, koštati manje od parlamentarnih za koje je Vlada opredijelila 1,3 miliona eura. Ona je dodala da je u Zakonu o budžetu za ovu godinu predviđeno da se sredstva iz stalne budžetske rezerve, 406 hiljada eura, koriste za finansiranje predsjedničkih izbora. “To je 0,067 odsto tekućeg budžeta, i iako nije precizno naznačeno, pretpostavljam da se radi o sredstvima za kampanje kandidata, za koje se prema Zakonu o finansiranju kampanje za izbor Predsjednika, gradonačelnika i predsjednika opština izdvaja između 0,05 i 0,1 odsto tekućeg budžeta”, kazala je Kovačević agenciji MINA. Prema njenim riječima, nadležne državne institucije moraju poštovati zakone i uraditi sve što je moguće da svi oni koji ne poštuju zakone budu otkriveni i procesuirani. “To je jedini način da se garantuje zakon i fer izborni proces, i da se pozitivno utiče na povjerenje građana u demokratske procese”, zaključila je Kovačević.