Đuranović i Bogdanović sami biraju kome daju pare
Politika Vlade prema NVO u kontekstu finansiranja, koju sprovodi na nacionalnom nivou direktno se prenosi i na lokalne samouprave
Finansiranje nevladinih organizacija iz lokalnih budžeta za prošlu godinu je bilo manje nego ikad, a opštine Bar, Budva, Bijelo Polje, Cetinje, Kolašin, Ulcinj i Danilovgrad nijesu uopšte raspisale konkurs, iako su imali obavezu da to učine, rekla je direktorka Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) Ana Novaković.
CRNVO je istraživao finansiranje projekata NVO iz lokalnih budžeta za 2012. godinu, a na zahtjeve za slobodan pristup informacijama u zakonskom roku je odgovorilo 17 opština, dok su zbog ćutanja administracije žalbe upućene na adrese tri opštine Bijelo Polje, Kolašin i Ulcinj.
“Predsjednik Opštine Danilovgrad i gradonačelnik Cetinja su podijelili novac mimo konkursa, na osnovu sopstvenih odluka. Tako je u Danilovgradu dodijeljeno 12.788, a u Prijestonici Cetinje 3.100 eura.
"Potrebe građana iz godine u godinu se uvećavaju, a ne smanjuju, a opštine nijesu u mogućnosti da na sve njih adekvatno odgovore"
Iako predsjednici opština imaju ovu mogućnost na osnovu statuta, smatramo pogrešnim uspostavljanje ovakve prakse koja znači netransparentnu dodjelu sredstava organizacijama bez bilo kakvih pravila i utvrđenih kriterijuma”, kazala je ona.
Zabrinjavajuća je i praksa, kako je rekla, da neke opštine neobjavljivanje konkursa već uspostavljaju kao praksu, koja je započeta još 2011. godine. Tako u opštinama Bar i Danilovgrad već dvije godine nije objavljen konkurs.
“Bilo je i opština koje uopšte nijesu planirale sredstva za projekte NVO, a to su Šavnik, Nikšić i Žabljak”, kazala je ona.
Prošle godine za projekte iz lokalnih budžeta nevladinim organizacijama je podijeljeno skoro 200.000 eura, dok je taj iznos godinu ranije bio oko 370.000 eura.
“Samo dvije godine ranije, u 2009. godini, taj iznos je bio viši od 800.000 eura, što je slučaj i sa godinom ranije. Tako se, za samo tri godine, iznos sredstava za projekte NVO iz lokalnih budžeta umanjio čak četvorostruko.
“Politika Vlade prema NVO u kontekstu finansiranja, koju sprovodi na nacionalnom nivou direktno se prenosi i na lokalne samouprave"
Takvi podaci bi trebalo da znače da su potrebe građana u crnogorskim opštinama višestruko smanjene ili apsolutno zadovoljene od strane organa lokalne uprave, te nema potrebe za sprovođenjem projekata NVO u njima”, poručila je Novaković.
Stvarnost je ipak daleko drugačija: “Potrebe građana iz godine u godinu se uvećavaju, a ne smanjuju, a opštine nijesu u mogućnosti da na sve njih adekvatno odgovore. Ipak, sa takvim trendom podrške iz lokalnih budžeta nevladine organizacije imaju jako malo mogućnosti da slične projekte realizuju”.
Ona je kazala da je prošle godine samo 12 opština finansijski podržalo nevladine organizacije, od postojećih 21.
“Politika Vlade prema NVO u kontekstu finansiranja, koju sprovodi na nacionalnom nivou direktno se prenosi i na lokalne samouprave. Ta politika znači kontinuirano smanjenje sredstava za projekte NVO, koje će nedvosmisleno dovesti do prestanka rada velikog broja organizacija.
Za nastavak rada velikog broja nevladinih organizacija u državi i njihovog učešća u reformama neophodna je hitna promjena odnosa lokalnih i nacionalnih vlasti prema finansijskoj održivosti sektora”, kazala je Novaković.
Herceg Novi i Tivat dali najviše
Prema podacima CRNVO, najviše novca nevladinom sektoru prošle godine, dodijelila je Opština Herceg Novi (oko 38.600 eura), dok je oko 38.500 eura podijelila i lokalna vlast u Tivtu.
Nevladinim organizacijama za projekte u vezi sa Podgoricom, opredijeljeno je nešto više od 23.800 eura, a slijede Kotor sa oko 22.500 eura, i Rožaje sa skoro 17.000 eura. U Beranama je podijeljeno oko 14.000, u Pljevljima oko 13.000, a u Danilovgradu nešto više od 12.000 eura.
Lokalna vlast u Plužinama je podijelila 9.500, u Andrijevici oko 4.000, na Cetinju 3.100, a u Plavu nešto više do 1.000 eura. Novaković je rekla da NVO u Crnoj Gori zaslužuju makar trend koji je bio prisutan 2010. godine, kada je izdvojeno oko četiri miliona eura iz državnog budžeta, nakon čega je, zbog određenih pravnih praznina, neopradvano prepolovljen, i doveo u pitanje opstanak velikog broja organizacija.
Bogdanović nudi sve na uvid
Iz Prijestonice su "Vijestima" kazali da gradonačelnik Aleksandar Bogdanović ima pravo da donosi odluke kojima se opredjeljuju sredstva za predstavnike civilnog sektora i da se u zakonitost i transparentnost javnost može lako i jednostavno uvjeriti u nadležnim organima opštine.
Kako su kazali, suma od 3.100 eura, za koju je navedeno da predstavlja cjelokupan iznos prošlogodišnje podrške gradske uprave nevladinom sektoru, zapravo predstavlja novac koji je lokalna vlast isplatila organizacijama po osnovu javnog konkursa za raspodjelu sredstava za projekte nevladinim organizacijama.
"Sa druge strane, Prijestonica Cetinje, tokom prošle godine, rad nevladinih organizacija iz našeg grada pomogla je znatno izdašnijim sredstvima. Prije svega, riječ je o zaostacima prema nevladinom sektoru iz ranijeg perioda, ali i o sredstvima koja su isplaćena shodno odluci gradonačelnika Prijestonice Cetinje - a što je, nadalje, isključivo predstavljalo podršku lokalne uprave cetinjskim nevladinim organizacijama koje okupljaju kulturne i sportske radnike, humanitarne djelatnike, predstavnike ranjivih i drugih grupa, njihovom djelovanju i različitim vidovima projekata", rečeno je iz kabineta gradonačelnika Bogdanovića. Predsjednik SO Danilovgrad Branislav Đuranović juče nije odgovarao na pozive.
Galerija
( Dražen Đurašković )