Predlog DF: Umjesto kriznog poreza, oporezovati bogatstvo

Medojević smatra da Vlada i dalje pokušava da ogromne štete, koje proizvodi naopaka politika i korupcija u vrhu režima, nadomjesti haračem

23 komentar(a)
16.01.2013. 15:25h

Vlada bi, umjesto uvođenja kriznog poreza na plate, trebalo da oporezuje bogatstvo i dodatno svaku nekretninu, osim one u kojoj porodica stanuje, kao i da konfiskuje imovinu nastalu organziovanim kriminalom, smatraju u Demokratskom frontu (DF).

Poslanik DF-a, Nebojša Medojević, kazao je da Vladin predlog zakona kojim se uvodi takozvani krizni porez na plate preko 270 eura, predstavlja najjeftiniju demagogiju i nepostojanje politčke volje, znanja i hrabrosti da se uđe u korjenite i bolne reforme “bolesnog privrednog sistema”. Medojević smatra da Vlada i dalje pokušava da ogromne štete, koje proizvodi naopaka politika i korupcija u vrhu režima, nadomjesti haračem koji treba da plati crnogorska sirotinja.

“Ukupna ušteda, nakon ovih tragikomičnih mjera Vlade, biće manja od četvrine troškova koje će budžet imati kada stignu računi za popijeni Čivas u Grandu povodom privatizacije Kombinata aluminijuma (KAP)”, naveo je Medojević u saopštenju. DF, prema njegovim riječima, predlaže dijametralno suprotne mjere, među kojima su da se uvede porez na bogatstvo i dodatno oporezuju tajkuni koji su bogatstvo stekli uz pomoć režima. “Jedna od mjera je i da se konfiskuje imovina nastala organizovanim kriminalom i da se 6,25 milijardi dolara iznijetih iz Crne Gore od 2005. godine vrati državi. Treba i dodatno oporezovati svaku nekretninu, osim one u kojoj porodica stanuje”, dodao je Medojević.

Svaku nekretninu koja se izdaje tretirati kao poslovni prostor DF predlaže i da se svaka nekretnina koja se izdaje tretira kao poslovni prostor i da njen vlasnik mora da registruje firmu i plaća porez. Medojević smatra i da bi trebalo zakonom definisati minimalnu zaradu koja ne smije biti niža od polovine prosječne zarade.

U DF-u smatraju da budžete regulatornih agencija treba racionalizovati, ali ne na način da se ugrozi njihovo funkcionisanje i stimuliše korupcija

“Jedna od mjera je i da se zarade do nivoa prosječne ne oporezuju, zatim od nivoa prosječne do iznosa minimalne potrošačke korpe da se oporezuju dosadašnjom stopom od devet odsto, a da se visočije zarade oporezuju progresivnim stopama”, objasnio je Medojević. On je poručio i da bi trebalo izmjenama zakona o porezu na dobit spriječiti prikazivanje privatnih troškova vlasnika preduzeća kao troškova firme i da se uključuju u oporezivu dobit. Prema njegovim riječima, trebalo bi osnovati državnu agenciju za platni promet, preko koje će se obavljati kontrola uplata zarada i spriječiti siva ekonomija u toj oblasti. “Svaku isplatu zarada bez uplaćenih poreza i doprinosa treba tretirati kao krivično djelo. Eliminacijom režimskog šverca akcizne robe prema Kosovu, država bi uštedjela najmanje dva puta više, nego uvođenjem dodatnih tri odsto poreza na plate iznad 270 eura”, rekao je Medojević. U DF-u smatraju da budžete regulatornih agencija treba racionalizovati, ali ne na način da se ugrozi njihovo funkcionisanje i stimuliše korupcija. “Zarade čelnika regulatornih agencija treba da budu na niovu ministara i poslanika. Zakonskom regulativom terba preciznije definisati njihove troškove, da bi se spriječilo nanamjensko preusmjeravanje sredstva na lična primanja, kroz razne komisije i radne grupe”, zaključio je Medojević. Iz DF-a su ocijenili i da generalno treba smanjiti poreska opterećenja na rad i stimulisati otvaranje radnih mjesta, a dodatno oprezovati luksuznu potrošnju i umrtvljeni kapital.

Galerija

Euro Crna Gora FOTO: Shutterstock