Lideri Kine i Japana jedinstveni, traže slobodnu i poštenu trgovinu
S Abeom je u Peking doputovalo gotovo 1.000 japanskih privrednika, a dvije strane su potpisale brojne sporazume, uključujući trogodišnji sporazum o mijenjanju valuta
Lideri Kine i Japana demonstrirali su danas jedinstvo na sastanku u Pekingu, založivši se za "slobodnu i poštenu" međunarodnu trgovinu.
Trgovinski spor obje zemlje sa SAD približio je dugogodišnje rivale, a predsjednik Kine Si Djinping rekao je japanskom premijeru Šinzu Abeu da Peking i Tokio imaju "više zajedničkih interesa i briga", navodi Asošiejted pres.
Kinesko-japanski odnosi prošli su kroz turbulentan period, ali sada su "vraćeni u normalu", kazao je Si Abeu tokom prve zvanične posjete premijera Japana Pekingu u gotovo sedam godina.
"U novoj situaciji, naša međuzavisnost je produbljena. Takođe, mi djelimo više zajedničkih interesa i briga u multilateralnim i širim oblastima", naveo je Si.
Poslije sastanka s predsjednikom Kine, Abe je kazao da "vjeruje da sistem slobodne i poštene trgovine treba podići na novi nivo".
S Abeom je u Peking doputovalo gotovo 1.000 japanskih privrednika, a dvije strane su potpisale brojne sporazume, uključujući trogodišnji sporazum o mijenjanju valuta.
Kineski premijer Li Kećijang rekao je da su dvije zemlje tokom ove posjete potpisale 500 sporazuma, vrijednih 18 milijardi dolara.
"To pokazuje da naša saradnja ima veliki potencijal. Kao zemlje s velikim uticajem u regionu i u svijetu, treba da sačuvamo slobodnu trgovinu", kazao je Li.
On je dodao da Japan i Kina treba da rade na formiranju zone slobodne trgovine između Kine, Južne Koreje i Japana, kao i na regionalnim sporazumima o slobodnoj trgovini.
Abeova trodnevna posjeta ukazuje na poboljšanje u odnosima dvije zemlje koji su najviše bili zategnuti 2012. godine povodom ostrva u Istočnom kineskom moru koja kontroliše Japan, a Kina polaže pravo na njih.
Iako taj spor i dalje traje, uzajamna trgovina je normalizovana, a kompanije iz obje zemlje istražuju zajedničke investicije u trećim zemljama, na primjer u Tajlandu.
Kina je pod sve većim pritiskom SAD otkako je američki predsjednik Donald Tramp uveo kazene carine na kinesku robu vrednu 250 milijardi dolara, tvrdeći da Peking nanosi štetu američkim kompanijama kradjom ili vršenjem pritiska na njih da predaju tehnologiju. Kina je zemlja s kojom SAD imaju najveći trgovinski deficit.
S američkim pritiskom zbog deficita suočava se i Japan, naročito u oblasti izvoza automobila. Abeova vlada je pristala na pregovore o bilateralnom trovinskom sporazumu sa SAD, svojim moćnim saveznikom, ali Tokiju su potrebni dobri odnosi i s Kinom, njegovim najvećim trgovinskim partnerom.
( BETA )