Turizam posvađao odbornike u Herceg Novom
Sjednica SO Herceg Novi protekla u raspravi vladajuće koalicije i opozicije oko informacije o prošlogodišnjoj sezoni i pripremi ovogodišnje
Odbornici DPS-a i SDP-a napustili su zasjedanje lokalnog parlamenta nakon tročasovne rasprave o informaciji o realizaciji turističke sezone prošle godine sa predlogom programa mjera i aktivnosti za pripremu ovogodišnje sezone i ankete turista 2012. godine.
Andrija Radman, odbornik DPS-a, kazao je da su zbog „nepoštovanja odbornika, omalovažavanja skupštinskog poslovnika, sa zamarajućom, uopštenom pričom predsjednika Opštine Dejana Mandića, koja nije u skladu sa Poslovnikom i koja je bila van teme“ napustili zasjedanje SO. On je ustvrdio da je to “uobičajeni manir Mandića”.
Prije nego su opozicioni odbornici napustili skupštinsko zasjedanje vodila se žustra polemika o stanju u hercegnovskom turizmu. Odbornica DPS-a Sandra Požgaj upozorila je da je bilo primjerenije da se na sjednici raspravlja o zimskoj sezoni za koju Herceg Novi ima dobre uslove, umjesto priče o završenoj ljetnjoj. Njen klupski kolega Andrija Radman kazao je da se u gradu ništa ne radi sistematski. Odbornici opozicije su ukazali i na buku, nečistoću, dilere. Predstavnik NVO “Društvo prijatelja Herceg Novog” i “Društva za zaštitu Herceg Novog” Ilija Budeć konstatovao je da je “Herceg Novi nekada bio perjanica crnogorskog turizma, a danas je na njegovom začelju”.
Odbornik NOVE Boris Boćo Vujović za loše stanje u turizmu okrivio je državu, uz tvrdnju da su hoteli namjerno devastirani. On tvrdi da su turisti iz Srbije maltretirani u Herceg Novom, pa zato dolaze u manjem broju nego prethodnih godina, ali da se o tome ćuti.
I odbornik SNP-a Obrad Gojković, ne negirajući da postoje problemi i da se može mnogo bolje raditi na lokalnom nivou, ustvrdio je da je “glavni krivac za stanje u hercegnovskom turizmu država, jer zbog loše privatizacije u gradu nema hotela”. Kakav je odnos državne vlasti prema Herceg Novom, on je ilustrovao podatkom da na 500 strana, na koliko je napisan državni budžet, nijednom nije pomenut taj grad.
Predsjednik Mandić je rekao da lokalna vlast ima jasnu viziju razvoja i nabrojao projekte koji su u planu ili čija je realizacija već počela - kanalizacioni kolektor, autobuska stanica, gradnja hotela u Bijeloj i Baošićima, kao i izgradnja turističkog kompleska na mjestu bivše kasarne Kumbor.
Bez prisustva opozicije, poslije polusatne pauze, odbornici vladajuće koalicije nastavili su rad razmatrajući informaciju o stanju klizišta na Podima.
Mandić je podsjetio da su urađene dvije ekspertize o uzrocima klizišta koje su potpuno različite i predlozi sanacije. Prema nalazu podgoričke firme “MI”, uzrok je oko 90 hiljada kubika deponovane zemlje iznad sela, nastale tokom izgradnje puta Meljine-Petijevići. U nalazu stručnjaka Rudarsko-geološkog fakulteta iz Podgorice se kaže da deponija zemlje iznad sela nije uzrok klizišta, već podzemne vode i zemljište koje je nestabilno, što je konstatovano nakon zemljotresa 1979. godine.
Nakon što su mještani Mištice tužili izvođača radova, firmu “Prijedor putevi”, koncesionara i investitora “Univerzal monte” i Opštinu Herceg Novi zbog pokretanja klizišta, biće obavljena stručna arbitraža koja bi trebalo da konačno utvrdi šta je uzrok klizišta, odnosno ko je za to odgovoran. Mandić je istakao da je od utvrđivanja odgovornosti važnije da se pomogne mještanima Mištice.
Dipl. ing. Olivera Doklestić, koja je sjednici prisustvovala u ime nekoliko NVO, istakla je da je više od 80 odsto zemljišta u hercegnovskoj opštini zahvaćeno Generalnim urbanističkim planom (GUP) nestabilno i podložno klizištima i da je od Kamenara do Debelog brijega evidentirano 15, od čega sedam ili osam sada aktivnih klizišta. Ona je insistirala na utvrđivanju odgovornost za stanje na Podima.
Odbornik NS-a Ilija Veselinović podsjetio je da je “Univerzal Monte” predlagao mještanima Mištice, čije su kuće stradale u klizištu, da odustanu od tužbe i da će im u tom slučaju materijalno pomoći. On smatra da to može da znači da su investitor i izvođač radova svjesni svoje krivice za pokretanje klizišta. Veselinović je saopštio i podatak da je do sada na saniranje klizišta, plaćanje stanarina mještanima koji su morali da napuste oštećene domove i još neke radove Opština izdvojila oko million eura i kazao da bi bilo svrsishodnije da su tim novcem mještanima izgrađene nove kuće.
Odbornici su usvojili informacije o problemima osoba sa invaliditetom, aktivnostima u mjesnim zajednicama i informaciju komisije za praćenje privatizacije i uticaja na privredu i socijalni status zaposlenih građana Herceg Novog.
Josip Benković ipak u nazivu galerije
Odbornici su jednoglasno usvojili predlog za naziv JU „Gradski muzej Mirko Komnenović i galerija Josip Bepo Benković” umjesto JU “Gradski muzej Herceg Novi”, što su prije četiri mjeseca izglasali odbornici vladajuće koalicije.
Tada su odbornici DPS–SDP, u znak protesta što je iz naziva ustanove izostavljeno ime umjetnika i antifašiste koji je svu imovinu poklonio gradu demonstrativno napustili skupštinsko zasjedanje.
Odbornici vladajuće koalicije su tvrdili da nikada nijesu izbacili ime antifašiste Benkovića iz naziva ustanove i da je vođena neopravdana medijska hajka protiv njih.
Odbornici su “zaboravili” da je Ministarstvo kulture u urgentnom reagovanju upozorilo skupštinu da su prekršili Zakon o spomen-obilježjima i da su odluku da se javna ustanova preimenuje u JU “Gradski muzej Herceg Novi” proglasili ništavnom, jer se i nazivi javnih ustanova tretiraju kao spomen-obilježja.
( Slavica Kosić )