Otkrivena naselja crnih i bijelih korala u južnom Jadranu
Koordinator projekta, dr Marco Tavijani kazao je i da su mapirali podvodna naselja korala, što do sada nije rađeno u Crnoj Gori
U južnom Jadranu, na dubini većoj od 500 metara, u podvodnim kanjonima, otkrivena su velika naselja bijelih i crnih korala. Zasluga pripada naučnicima iz Italije, Albanije, Hrvatske, Monaka i Crne Gore, koji su na italijanskom brodu “Urania” 12 dana istraživali zaštićena područja južnog Jadrana.
Ekspedicija je organizovana u okviru evropskog projekta “CoCoNet”, čiji je cilj istraživanje Sredozemnog i Crnog mora, stvaranje mreže zaštićenih područja, kao i ispitavanje mogućnosti instaliranja vjetrenjača u moru.
Koordinator projekta, dr Marco Tavijani kazao je i da su mapirali podvodna naselja korala, što do sada nije rađeno u Crnoj Gori. Dr Tavijani je istakao da je otkriće velikih naselja korala značajno, jer ukazuju na zdravlje marinskih ekosistema.
“Prema stanju njihovih biocenoza, mogu se utvrditi i mnoge druge promjene u moru i okeanima”, kazao je dr Tavijani, ističući da naselja korala predstavljaju i “svojevrsni termometar”.
U projektu je učestvovala i dr Vesna Mačić iz Instituta za biologiju mora u Kotoru, koja je rekla da je izuzetno bitan za Crnu Goru, koja nema sredstava za samostalno istraživanje takve vrste.
Koordinator projekta, dr Marco Tavijani kazao je i da su mapirali podvodna naselja korala, što do sada nije rađeno u Crnoj Gori
Samo jedna sonda koja se koristi za mapiranje košta nekoliko stotina hiljada eura, zatim ROV kamere koje se spuštaju do 600 metara dubine, razne vrste korera, sondi, a na brodu radi i savremena laboratorija.
„Urania” je brod italijanskog nacionalnog istraživačkog centra. Može da prihvati 40 putnika, a u misiji je 17 članova posade i 21 naučnik iz pet zemalja. Brod je dug 70, širok 11, gaz mu je 5,5 metara, zajedno sa multibin sondom na dnu.
Brodu je to treći put da obavlja istraživanje u crnogorskim vodama, a naučnici se nadaju nastavku projekta koji finansira EU i koji je počeo prije dvije godine. Tokom ljeta bi trebalo da budu u albanskim vodama, a tada će, možda, pored italijanskih, biti uključeni i studenti iz Crne Gore.
U zalivu zdrav ekosistem
Brod “Urania” je dio istraživanja sproveo i u Bokokotorskom zalivu, gdje su se ispitivale vrulje u unutrašnjem dijelu zaliva.
Tu su pronašli koraligene zajednice do dubina od 60 metara, što predstavlja izuzetnu specifičnost. Nalazi govore i da je riječ o još zdravom ekosistemu.
( Slavica Kosić )