Dine kineske pustinje prekrivene snijegom
Tokom kineskih zimskih oluja 2008. ova pustinja je prvi put u cjelini bila prekrivena tankim slojem snijega od oko 4cm
Pustinje prekrivene snijegom su rijetke, ali snimak koji je Spektroradiometar umjerene rezolucije (MODIS) sa Nasinog satelita Akva načinio iznad pustinje Taklimakan u zapadnoj Kini 2. januara pokazuje da je najveći dio pustinje prekriven snijegom otkako je 26. decembra iznad nje prešlo nevrijeme.
Pustinja Taklamakan je poznata po hladnoj klimi: zbog relativne blizine Sibira, zimi se bilježe niske temperature
Kineska centralna televizija izvijestila je da je jedna od oblasti najteže pogođenih nevremenom bio autonomni ujgurski region Sinđijan.
Taklimakan jer jedna od najvećih i najsuvljih pješčanih pustinja na svijetu. Voda koja utiče u basen Tarim nikuda ne ističe, tako da su se tokom godina postojano gomilali sedimenti.
Hladno i tokom ljeta
U djelovima ove pustinje pijesak može da se nagomila i do visine od 300 m, ali u januaru 2013. naizgled znatno debljim slojem snijega bile su pokrivene i planine koje okružuju pješčano more - Tjen Šan na sjeveru i Kunlun Šan na jugu.
Pustinja Taklamakan je poznata po hladnoj klimi: zbog relativne blizine Sibira, zimi se bilježe niske temperature, i do -20 stepeni Celzijusa.
Tokom kineskih zimskih oluja 2008. ova pustinja je prvi put u cjelini bila prekrivena tankim slojem snijega od oko 4cm, dok se temperatura spustila do -26 stepeni.
Zbog svog kontinentalnog položaja, u samom srcu Azije, kilometrima daleko od bilo kakve površinske vode, Taklamakan svoj hladni karakter zadržava čak i tokom ljeta.
( Vijesti online )