Konjević: Selimo iz limenke, nije Brajović kriv za 3,5 miliona

O eventualnom kanditatu SDP-a će odlučivati organi partije, odnosno Glavni odbor Socijaldemokratske partije

0 komentar(a)
04.01.2013. 16:11h

Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević, najavio je da će se službenici te institucije uskoro iseliti iz takozvane “limenke”, koja se nalazi na zemljištu premijerovog brata Aca Đukanovića, u podgoričkom naselju Momišići.

U intervjuu “Vijestima”, koji je urađen elektronskom poštom, on je ocijenio da njegov prethodnik na ministarskoj funkciji i stranački kolega Ivan Brajović nije kriv što se nije poštovao Ugovor između policije i Đukanovića, jer je za detalje tog posla saznao tek krajem 2011. godine.

Biznismen Aco Đukanović nedavno je u Osnovnom sudu dobio spor protiv države. U slučaju da se ta presuda potvrdi, država će morati da mu vrati oko 3,5 miliona eura za kupovinu zemlje u Momišićima. Smatrate li svog prethodnika odgovornim što službenici MUP-a i dalje sjede u “limenci”, iako su Ugovorom bili dužni da to mjesto napuste još krajem 2010.?

Ni najmanje. Kolega Brajović je tek 29. septembra 2011. godine zvanično obavješten o sadržini Ugovora koji je Uprava policije, tada kao samostalan organ uprave, 2008. godine potpisala sa kupcem.

Od tada je preduzeo sve aktivnosti, iz svoje nadležnosti, da se obezbjedi novi prostor i ovih dana će Ministarstvo finansija potpisati ugovor kojim će za potrebe državnih organa obezbjediti prostor u kome postoji mogućnost da, zavisno od konačnog ishoda sudskog spora, bude smještena i PJ upravno pravnih poslova Podgorica.

Da li ste se, kao što se najavili, sastali sa vrhovnom državnom tužiteljkom Rankom Čarapić? Ako jeste, šta su bile teme tog razgovora?

Razgovarali smo o zajedničkim prioritetima koji nas čekaju u ispunjavanju zahtjevnih obaveza u narednoj godini. Razmotrili neke od modela za unapređenje saradnje, svjesni da samo zajedničkim i napornim radom organa otkrivanja i gonjenja možemo popraviti bilans rezultata u oblasti vladavine prava, a to su očekivanja evropskih partnera pretočena u posljednji izvještaj o napretku. Po nekim pitanjima je već bilo rezultata, a očekujemo nove u prvom kvartalu 2013.

Da li Vam je rekla da se tužilaštvo bavi spornom kupovinom kampa Zlatica i šta se dešava s tim slučajem?

Očekivanje je da će dileme koje sam i sam saopštavao oko opravdanosti takve odluke zavrijediti pažnju Tužilaštva.

Rekli ste da vam postizborna dešavanja u Nikšiću mirišu na korupciju. Koliko je realno da se u tom i takvim slučajevima (Podgorica, Andrijevica...) dokaže da je u pitanju prodaja odborničkog mandata i da neko zbog toga završi iza rešetaka?

Tužilaštvo je otvorilo postupak i moramo sačekati šta će biti njihov konačan stav na bazi prikupljenih činjenica. Važno je da se sada, moj je utisak, za razliku od iskazanih sumnji u političku korupciju u Podgorici i Andrijevici, radi mnogo ozbiljnije.

Kako onda, s tim u vezi, stati na put novoj vrsti vođenja politike - kupovaćemo odbornike i raspisivati nove izbore, sve dok na njima ne pobjedimo?

Ja bez jasnih dokaza ne bih govorio tako eksplicitno kao Vi. Jedno je sumnja. Da biste sumnju pretvorili u optužbu trebaju vam dokazi. Ali svakako politička dešavanja u ova tri grada nijesu doprinijela jačanju demokratskih procesa u Crnoj Gori. Naprotiv.

Reći ću vam nešto i kao potpredsjednik SDP-a. SDP nije, niti će ikada, učestvovati u vlasti u kojoj postoji deficit legitimiteta. I zbog toga smo prvi tražili raspisivanje novih izbora i u Andrijevici i u Podgorici, a sada i u Nikšiću nakon dvomjesečnog neuspješnog dogovaranja u opoziciji. Ova tri primjera trebaju svima da budu nauk u narednom periodu.

Ko je kriv što je treći put poništen tender za nabavku zimskih guma za potrebe policije. Komisija za kontrolu javbnih nabavki utvrdila je da je MUP u postupku te treće nabavke počinio bitne povrede Zakona o javnim nabavkama. Da li će neko odgovarati zbog toga?

U prvoj proceduri javne nabavke nijedan ponuđač nije odgovorio zahtjevima definisanim u tenderskoj dokumentaciji. Drugi postupak je poništen zbog greške koja je bila na formularu na sajtu Uprave za javne nabavke i taj formular je nakon više poništenih poziva kod više naručilaca ispravljen.

MUP je nakon toga u avgustu ponovo raspisao novi tender. Nakon odluke državne komisije iz decembra, nekoliko dana nakon mog imenovanja, da poništi predhodno donešenu odluku o izboru najboljeg ponuđača, prije dva dana sam donio odluku o obustavljanju postupka.

Zatražio sam izvještaj o ovim nabavkama i ubuduće će se pažljivije birati članovi komisije koji sprovode procedure i moraće biti više odgovornosti.

Hoće li u 2013. biti novca za kupovinu uniformi i obuće za službenike Uprave policije. Da li znate kada je posljednji put ta oprema obnovljena?

Objavili smo postupak javne nabavke oktobra ove godine da obnovimo dio potreba koje pripadnici službe imaju. Procedura je u toku. 2011. je jednim dijelom obnovljen kontigent potrebne najnužnije opreme, a 2008. je bila velika nabavka opreme za pripadnike policije.

Nećemo zbog Vujanovića kršiti Ustav

Da li će SDP, čiji ste potpredsjednik, imati kandidata na izborima za predsjednika Crne Gore, ako DPS ponovo kandiduje Filipa Vujanovića?

O eventualnom kanditatu SDP-a će odlučivati organi partije, odnosno Glavni odbor Socijaldemokratske partije. Čitajući pravne stavove pok. profesora Vojina Dimitijevića, prof. dr Blagote Mitrića i drugih eminentnih profesora prava svima mora biti jasno da bi kandidatura g-din Vujanovića bila flagrantno kršenje Ustava.

SDP ne može podržati ničiju neustavnu kandidaturu.

Popović nije prioritet

Da li imate informaciju šta se dešava sa Vašom krivičnom prijavom, podnesenom protiv vlasnika Carina Čeda Popovića, koji Vam je, kako tvrdite, prijetio?

Nije mi to u prioritetima. Neka nadležni, bez mog posebnog interesovanja, rade svoj posao.

Pričaću sa Markovićem o crnogorskom USKOK-u

Najavili ste da bi, kroz novi zakon, mogao biti formiran specijalan tim za istraživanje krivičnih djela korupcije i organizovanog kriminala? O čemu se zapravo radi i kada bi takav predlog mogao doći na dnevni red Skupštine?

U raspravi na Odboru za bezbjednost i odbranu govorio sam o iskustvima zemalja regiona i njihovim pojedinim zakonskim rješenjima koja su im poslužila za efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Ta iskustva ukazuju na potrebu donošenja posebnih zakona radi uspostavljanja efikasnije strukture u borbi protiv korupcije i kriminala. U Srbiji imate Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, a u Hrvatskoj Zakon o uredu za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminaliteta.

Ova pitanja su u nadležnosti ministarstva pravde, a imajući dobru saradnju sa ministrom (Duškom) Markovićem razmijenićemo u narednom periodu i mišljenja na ovu temu. Ukazao sam na iskustva drugih koja bi nama mogla biti od koristi.

Jer pred nama je sada period jakih očekivanja evropskih partnera i moramo ojačati mogućnosti na svim poljima.

Da li vam je direktor policije Božidar Vuksanović dostavio informacije o učinku specijalnog tima za nerasvijetljena ubistva, koju ste mu tražili? Ako jeste, koliko ste zadovoljni tim tekstom?

Ne mogu to, za sada, da komentarišem.

Galerija

Raško Konjević FOTO: Boris Pejović
Raško Konjević, Ivan Brajović, Ranko Krivokapić FOTO: Boris Pejović