Čarapić: Vijeće se nije bavilo nijednim navodom žalbe u slučaju CKB
Vijeće Višeg suda u Podgorici odbilo je danas žalbu specijalnog tužioca protiv rješenja sudije za istragu, kojim su osumnjičeni u slučaju CKB pušteni na slobodu
Vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić kazala je da je nevjerovatno da se Vijeće Višeg suda u Podgorici nije bavilo ni jednim navodom žalbe specijalnog tužioca, napisanoj na pet strana, u slučaju Crnogorske komercijalne banke (CKB).
Vijeće Višeg suda u Podgorici odbilo je danas, kao neosnovanu, žalbu specijalnog tužioca protiv rješenja sudije za istragu, kojim su osumnjičeni Tatar Bosa, Pavićević Dubravka, Petričević Jelica, Radunović Veliša i Vujisić Gorica pušteni na slobodu.
"Nevjerovatno je ali tačno, da se Vijeće nije bavilo ni jednim navodom žalbe specijalnog tužioca koja je napisana na pet strana. Obrazloženje sadrži samo jednu rečenicu u kojoj Vijeće konstatuje da sudija za istragu ne zna da se osnovana sumnja o postojanju krivičnog djela ne utvrđuje samo iz predloga za odredjivanje pritvora, nego iz cjelokupnih spisa predmeta koje mu je tužilac dostavio“, kaže se u saopštenju Čarapić.
Ona smatra da je paradoksalno da nakon te konstatacije Vijeće nije donijelo odluku o ukidanju prvostepenog rješenja, nego odluku kojom je, kao neosnovanu, odbilo žalbu specijalnog tužioca.
"Nakon čega je paušalno zaključilo da nema osnova za određivanje pritvora, jer se osumnjičeni odlukom sudije za istragu tri dana nalaze na slobodi, što je po mišljenju Vijeća dovoljno za ostvarivanje uticaja na svjedoke“, pojasnila je Čarapić.
Prema njenim riječima, dosadašnje iskustvo uči da takve odluke suda dodatno otežavaju dokazivanje koruptivnih krivičnih djela i otvaraju prostor za opstrukciju do kraja postupka.
Osumnjičeni u slučaju CKB će se ipak braniti sa slobode >>>
Bivši i sadašnji rukovodioci CKB-a uhapšeni su u petak, a nakon višesatnog saslušanja u Tužilaštvu, tokom kojeg su negirali krivicu, određen im je pritvor od 48 sati, koji im je ukinuo Viši sud kasno u subotu.
Oni se sumnjiče da su od 2005. do 2009. godine odobrili šest spornih kredita čime su, kako se sumnja, oštetili CKB za 5,5 miliona eura.
Specijalno tužilaštvo za zloupotrebe ovlašćenja u privredi sumnjiči i bivšeg generalnog direktora CKB-a, Milku Ljumović, koja je saopštila da se se nalazi u Italiji na liječenju i da će se staviti na raspolaganje Tužilaštvu čim se vrati kući.
( Mina )