Slijepi miševi kriju tajnu dugog života

Naučnici ističu da bi učenjem od slijepih miševa čovjek mogao da pronađe način za usporavanje starenja i liječenje raka

110 pregleda0 komentar(a)
slijepi mištevi, Foto: Hswlt.org
25.12.2012. 11:21h

Slijepi miševi, koji su rezervoar virusa ebole, SARS-a i drugih bolesti, odavno zanimaju naučnike zbog svog izuzetnog imuniteta, zahvaljujući kojem žive znatno duže od ostalih sisara slične veličine.

Slijepi miševi, inače, žive 20 do 40 godina

Analizirajući DNK dvije udaljene vrste slijepih miševa, stručnjaci sa singapurskog Univerziteta Djuk su utvrdili da i jednoj i drugoj vrsti nedostaje segment gena koji izaziva ekstremne i potencijalno fatalne imunološke reakcije na infekciju, poznate kao "oluje citokina".

Takva imunološka reakcija često ne ubija samo neprijateljski virus, nego i ćelije i tkivo domaćina.

Utvrđeno je i da superiorni geni, koji obezbjeđuju odličan imunitet slijepim miševima, omogućavaju ovim životinjama i da dugo lete

Profesor Li-Fa Vang sa tog univerziteta naglašava da virusi rijetko ubijaju pacijenta već da to čini njegov imunološki odgovor na zarazu. Kada bi čovjek pronikao u imunološki mehanizam slijepih miševa, mogao bi da razvije ljekove koji bi minimalizovali dejstvo zapaljenskih procesa i nadvladali virusne infekcije.

Slijepi miševi, inače, žive 20 do 40 godina, dok pacovi u projseku prežive samo dvije do tri.

Brza "popravka" tkiva"

Utvrđeno je i da superiorni geni, koji obezbjeđuju odličan imunitet slijepim miševima, omogućavaju ovim životinjama i da dugo lete - jedini od preko 5.000 vrsta sisara. Neke vrste slijepih miševa za jednu noć mogu da prelete i 1.000 kilometara.

Takav fizički napor izaziva lučenje toksičnih "slobodnih radikala" koji prouzrokuju oštećenje tkiva. Tu kod slijepih miševa stupaju u dejstvo već imunološki geni koji omogućavaju "popravku" tkiva.

Profesor Vang ističe da bi učenjem od slijepih miševa čovjek mogao da pronađe rješenje ne samo za borbu protiv infektivnih bolesti, nego i za usporavanje starenja i liječenje raka.