Uveden stečaj Vektri Montenegro
OTP Faktoring i CKB su još krajem novembra 2011. podnijeli zahtjev Privrednom sudu za pokretanje strečaja Vektri zbog nevraćenog kredita od 20,9 miliona eura
Privredni sud, drugi put ove godine, usvojio je zahtjev OTP faktoringa i Crnogorske komercijalne banke i otvorio stečajni postupak u Vektri Montenegro, glavnoj kompaniji bankrotiranog biznismena Dragana Brkovića koja više od godinu nije u stanju da izmiruje obaveze banci.
“Vijesti” imaju potvrdu da je takva presuda upućena strankama. Sudija Privrednog suda Miodrag Anđelić, imenovao je Zdravka Cicmila za stečajnog upravnika Vektre Montenegro, a prve sastanke povjerilaca i ispitno ročište zakazao za 21. januar, odnosno, 21. februar.
Za 26. i 30. decembar zakazane su u Privrednom sudu završne rasprave o zahtjevu CKB-a i OTP faktoringa o uvođenju stečaja hercegovskoj Vektri Boka i preduzeću Vektra AviationU obrazloženju presude sud je došao do nespornog zaključka da Vektra Montenegro duguje CKB-u 8,18 miliona eura, te da se povjerilac putem prinudne blokade računa nije mogao naplatiti u zakonom predviđenim rokovima.
OTP Faktoring i CKB su još krajem novembra prošle godine podnijeli zahtjev Privrednom sudu za pokretanje strečaja Vektri zbog nevraćenog kredita od 20,9 miliona eura.
Jučerašnja sudska odluka donijeta je u obnovljenom postupku pred Privrednim sudom jer je Apelacioni sud prvu odluku o pokretanju stečajnog postupka, sredinom ove godine poništio, ocjenjujući da nijesu izvedeni svi dokazi i činjenice.
Takva odluka Apelacionog suda samo je doprinijela dodatnoj agoniji povjerilaca, koje su Dragan Brković i njegovi advokati, u međuvremenu, uvjeravali da se mogu dogovoriti o nekom poravnanju van suda.
Na kraju, višemjesečna priča o pregovorima pala je u vodu iako su, prema nezvaničnim informacijama, mađarski bankari bili čak spremni da Brkoviću oproste skoro polovinu ukupnog duga većeg od 100 miliona eura, koji OTP-u duguju njegovih sedam firmi.
Uz ovu kompaniju, stečaj je za sada pokrenut u Vektri Jakić iz Pljevalja, kolašinskoj Vektri Voda i barskom Horizon Logisticu. Za 26. i 30. decembar zakazane su u Privrednom sudu završne rasprave o zahtjevu CKB-a i OTP faktoringa o uvođenju stečaja hercegovskoj Vektri Boka i preduzeću Vektra Aviation.
Brković propao čim je pomoć izostala
Za sistem Vektre Montenegro i njenih kćerki kompanija vezana je sudbima 700-800 ljudi, čija je egzistencija dovedena u pitanje sa poslovnim promašajima Dragana Brkovića.
Vlasnik Vektre se zahvaljujući bliskim vezama sa Milom Đukanovićem, pod dosta sumnjivim okolnostima, obogatio devedesetih godina prošlog vijeka posredujući u prodaji aluminijuma iz KAP-a.
Međutim, čim je svoj biznis skinuo sa „jasala“ moćne državne aluminijumske kompanije i zaigrao na tržištu baveći se turizmom, drvopreradom i uslugama, njegova imperija je žestoko zaljuljana, a danas dovedena na sam rub propasti.
Velika je enigma šta se desilo sa svim bankarskim kreditima koje je Brković čitavu deceniju povlačio od stranih i domaćih banaka.
Sem stotinak miliona eura uzetih od OTP grupacije, Brković je više od 54 miliona eura, koje nikada nije vratio, pozajmio i od švajcarske finansijske institucije NLB Interfinanz iz Ciriha, ali i kredite kod pojedinih domaćih banaka.
Galerija
( Milorad Milošević )