Sve duže živimo, ali smo bolesniji

S većim brojem preživjele djece, dječije bolesti, hronične bolesti i smetnje koje dolaze kasnije u životu, uzimaju veći broj života, navodi se u najobimnijem istraživanju do sada o očekivanoj dužini života.

0 komentar(a)
15.12.2012. 14:07h

Širom svijeta ljudi sada žive duže, ali češće se razbolijevaju i imaju smetnje koje donosi moderan život, pokazuju rezultati istraživanja objavljenom u medicinskom časopisu "Lanset"

Posljednje veliko istraživanje je urađeno 1990. kada je najveći zdravstvni problem bio smrtnost djece mlađe od pet godina, pošto je umiralo više od deset miliona mališana godišnje.

Od tada je, zahvaljujući kampanjama vakcinacije protiv dječije paralize i drugih bolesti, taj broj smanjen na sedam miliona.

Neuhranjenost je ranije predstavljala najveću opasnost za djecu, dok je sada, osim u Africi, vjerovatnije da će djeca jesti previše, a ne gladovati.

S većim brojem preživjele djece, dječije bolesti, hronične bolesti i smetnje koje dolaze kasnije u životu, uzimaju veći broj života, navodi se u najobimnijem istraživanju do sada o očekivanoj dužini života i zdravstvenim problemima koje je finansirala Fondacija Bila i Melinde Gejts.

Najveća opasnost širom svijeta po zdravlje sada je visoki krvni pritisak, praćen pušenjem i alkoholom.

"Zdravlju u svijetu najveći teret nije prerana smrt, već hronične bolesti, povrede, psihičke bolesti, kao i sve bolesti kostiju i zglobova", rekao je jedan od vođa istraživanja Kristofer Mari, direktor Instituta za zdrvstvenu metriku i procjenjivanje na Univerzitetu Vašington.

Skoro svuda je produžen životni vijek, te i broj godina tokom koji ljude žive s gubitkom vida ili sluha, ili pak psihičkima problemima poput depresije.

U istraživanju je učestvovalo više od 480 istraživača iz 50 zemalja koji su obrađivali podatke do 2010. godine. Kao i 1990. i 2010. na vrhu se po očekivanoj dužini života nalazi Japan - 79 godina za muškarce, a 86 za žene.

Ubistvo je treći po redu uzork smrti među muškarcima u Latinskoj Americi, a širom svijeta na 20. mjestu.

U SAD je na 21. mjestu, a u Zapadnoj Evropi na 57. mjestu. Samoubistvo je na 21. mestu u svijetu kao uzrok smrti, ali je u Aziji na devetom mjestu uzroka smrti žena. U Sjevernoj Americi samoubistva su na 14. mjestu uzroka smrti, a u Zapadnoj Evropi na 15.

Bolesti srca i moždani udar su na vrhu uzročnika smrti širom svijeta.

Rak pluća je na 5. mjestu, dok su ostali kanceri - jetre, stomaka i debelog crijeva - takođe među prvih 20. Sida je s 35. mjesta uzroka smrti 1990. godine, dvije decenije kasnije na šestom mjestu.

Dok su hronične bolesti najčešći uzrok smrti skoro u cijelom svijetu, u Africi su najveće opasnosti sida, malarija i tuberkoloza.