Američka vojska u zatočeništvu drži više od 200 avganistanskih tinejdžera
"Njihova prosječna starost je 16 godina, što znači da je vjerovatno da su američke snage zarobile neke dječake stare i do 13 i 14 godina"
Američka vojska drži u zatočeništvu više od 200 avganistanskih tinejdžera koje je zarobila u ratu u periodu od godinu dana, u vojnom zatvoru u blizini aerodroma Bagram, saopštile su SAD Ujedinjenim nacijama.
U izvještaju o svom poštovanju UN Konvencije o ljudskim pravima, američki State Department je opisao zatvorenike koji su u zatvoru od 2008. godine kao "neprijateljske borce", prenosi AP.
Američka vojska ih u zatvoru drži "da bi spriječila te borce da se vrate na ratište", navodi se u izvještaju, te dodaje da je nekoliko njih zatočeno u zatvoru u PRvamu, koji će biti predat avganistanskoj vladi.
"Mnogi od njih su oslobođeni ili su predati avganistanskoj vladi", navodi se u izvještaju.
Većina maloljetnih avganistanskih zatvorenika ima oko 16 godina, ali njihova starost nije utvrđivana nakon zarobljavanja, navodi se u američkom izvještaju.
Američka vojska ih u zatvoru drži "da bi spriječila te borce da se vrate na ratište", navodi se u izvještaju, te dodaje da je nekoliko njih zatočeno u zatvoru u PRvamu, koji će biti predat avganistanskoj vladi"Njihova prosječna starost je 16 godina, što znači da je vjerovatno da su američke snage zarobile neke dječake stare i do 13 i 14 godina", izjavio je Džamil Dakvar, direktor programa za ljudska prava Američke unije za građanske slobode.
"Zastupala sam djecu i do 11 i 12 godina starosti koji su bili zarobljeni u Bagramu", izjavila je Tina M. Foster, izvršni direktor Mreže za međunarodnu pravdu, koja zastupa odrasle i maloljetne zatvorenike u Bagramu.
"Dovodim u pitanje brojku od 200 ljudi jer je na hiljade zatvorenika u Parvanu. Ima djece čiji roditelji kažu da su bili mlađi od 18 godina u vrijeme dok su bili zarobljeni i SAD ne dozvoljava zatvorenicima ili njihovim porodicama da osporavaju njihov uzrast", izjavila je Foster.
Dakvar je takođe kritikovao dužinu zatočeništva, godinu dana u prosjeku, koja se navodi u američkom izvještaju.
"To je krajnje neprihvatljivo dugačak period u kome se djeca u pritvoru izlažu većem riziku od fizičkog i mentalnog zlostavljanja, ako im se uskraćuje pristup pravnoj zaštiti zagarantovnoj međunarodnim zakonima", izjavio je Dakvar.
( Vijesti online )