Otkriven najstariji dinosaurus?
Naučnici planiraju dodatna terenska istraživanja u Tanzaniji kako bi pronašli još fosila i dobili bolju sliku anatomije Nyasasaurusa
Naučnici su na policama londonskog Prirodnjačkog muzeja pronašli fosil koji bi mogao da pripada najstarijem poznatom dinosaurusu koji je hodao Zemljom.
Utvrđeno je da tajanstveni fosil koji se u muzejskoj zbirci nalazi decenijama najvjerovatnije pripada dinosaurusu koji je živio prije 245 miliona godina, 10 do 15 miliona godina ranije od do sada otkrivenih primjeraka.
To stvorenje je bilo otprilike veličine labradora i nazvano je "Nyasasaurus parringtoni" po jezeru Nijasa u Africi, danas jezeru Malavi, i Reksu Paringtonu sa univerziteta Kombridž koji je uzorak pronašao blizu jezera 30-ih godina prošlog vijeka.
"To je bio slučaj gledanja materijala novim očima", rekao je za agenciju Rojters Pol Baret iz Prirodnjačkog muzeja, koji je radio na studiji.
"To zatvara rupu u dokumentaciji fosila i gura dalje postojanje dinosaurusa".
Londonski fosil istraživači su proučavali 50-ih godina 20. vijeka ali nijesu došli do nikakvog zaključka.
"Niko nije znao šta je to ... bila je to mitska životinja", rekao je Baret
"Iako Nyasasaurusa znamo samo po fosilnim fragmentima, anatomija gornjih udova i kukova ima obilježja jedinstvena za dinosauruse, što nas uvjerava da imamo posla sa životinjom vrlo bliskom porijeklu dinosaurusa", rekao je Barret.
Naučnici vjeruju da je Nyasasaurus stajao uspravno, bio metar visok u kukovima, dva do tri metra dug od glave do kraja repa i bio težak 20 do 60 kilograma.
Kada je živio Nyasasaurus kontinenti su bili spojeni u kopnenu masu zvanu Pangea a dio područja u Tanzaniji gdje su nađeni fosili bili bi dio južne Pange koja je uključivala Afriku, Južnu Ameriku, Antarktik i Australiju.
Naučnici planiraju dodatna terenska istraživanja u Tanzaniji kako bi pronašli još fosila i dobili bolju sliku anatomije Nyasasaurusa.
( Vijesti online )