Stara priča, samo što sad bježe od rokova

Ekspoze Đukanović - Lukšić - Đukanović sa gotovo istim obećanjima o novim radnim mjestima i ekonomskim zadacima

9 komentar(a)
05.12.2012. 07:57h

Nova radna mjesta, autoput, privlačenje investicija, veća odgovornost zaposlenih na državnom i lokalnom nivou, eliminisanje biznis barijera, ravnomjerni regionalni razvoj... To su samo neka od neispunjenih obećanja nove-stare Vlade. Rokovi se, doduše, više ne pominju, posebno kada je u pitanju projekat izgradnje autoputa, koji najavljuju više od deceniju.

Bivši premijer Igor Lukšić u trenutku kada je u decembru 2010. sjeo u fotelju prvog čovjeka izvršne vlasti poslanicima je konstatovao da njegova Vlada dijeli ekonomske prioritete njegovog prethodnika Mila Đukanovića koje je predstavio u junu 2009. godine.

Nova premijerska era Đukanovića >>>

Iste te (ne)ispunjene prioritete prethodna dva saziva vlade juče je građanima iz skupštinske klupe obećao novi-stari premijer Đukanović.

Nesumnjivo im je, prema najavma, najbitniji autoput Bar -Bioljare, ključni projekat za povezivanje siromašnog sjevera sa ostatkom države.

Autoput Bar-Boljare - najvažniji projekat

"Od 2014. ćemo imati obavezu uplate sredstava koncesionaru koji izgradi autoput Bar-Boljare“, istakao je Đukanović prije tri i po godine.

Lukšić je potom obećao da neće odustati od tog projekta i da će tražiti „model koji će biti primjeren finansijskim kapacitetima države“. Imajući u vidu krizu javnih finansija "prvi kilometri“ autoputa do daljeg će ostati samo obećanje.

“Posebno je važno da u najkraćem mogućem roku donesemo odluku o izgradnji autoputa prema sjeveru”, ponovio je juče Đukanović.

I željeznički krak prema Pljevljima i priključak države na jadransko-jonski koridor obećan je po treći put.

"Trebamo iskoristiti potencijal koji imamo kako bismo generisali nova radna mjesta, poboljšali uslove rada i života. Investitori su prepoznali ključne sektore ekonomije u kojima Crna Gora ima prednosti, a to su energetika, turizam, saobraćaj i tranzit. Njihovim razvojem ubrzali bi ekonomski rast i doprinijeli smanjenju regionalnih razlika“, ocijenio je Lukšić u decembru 2010. godine.

Nepunu godinu ranije, kao i juče, Đukanović insistira na korišćenju tih potencijala. U njima je „prepoznata šansa“ za nova radna mjesta. Posljednje obećanje je da će ih biti 40.000. Novih radnih mjesta je sve manje, a nezaposlenost u Crnoj Gori raste i prema statistici.

"Rješenje za najteži ekonomsko-socijalni i politički problem - nezaposlenost su direktne strane investicije koje treba da podstaknu domaći mali i srednji biznis”, rekao je juče Đukanović.

"Zato je, posebno u vremenu krize, imperativ da ponudimo bolje uslove od drugih“, poručio je Đukanović juče, kao i u junu 2009. godine.

Isto je promovisao Lukšić, a rješenje je (i dalje) „profesionalna administracija, funkcionalna pravna država i odgovornost u donošenju odluka“.

"Tražiću da svako odgovara za svoj dio posla i da tako svi pojedinačno i zajedno doprinesemo razvoju Crne Gore“, najavio je Lukšić u svom ekspozeu.

To je uradio i Đukanović koji obećava da će nedonošenje odluka biti eliminatorni kriterijum za zaposlene u državnoj i lokalnoj administraciji, javnim preduzećima, službama... Iako su se godinama unazad stekli uslovi za eliminaciiju neodgovornih pojedinaca do sada je nije bilo. Ostavke se podnese samo kada poželi šef DPS-a. I dalje su „u realizaciji” ravnomjerni regionalni razvoj, stavljanje u funkciju resursa za proizvodnju hrane, održivost državnih finansija, uravnoteženost prihoda i rashoda, traganje za naftom i gasom na primorju...

Odustaje li od neoliberalizma

Đukanović je ponovio ocjenu da je “kriza izoštrila sliku o ekonomiji, da nedovoljno stvaramo i da se zadužujemo sve više“.

"Zato će nova Vlada zbog temeljnog deficita preduzetničkog biznisa, znanja i inicijativnosti aktivnije voditi ekonomsku i razvojnu politiku koja treba da otvori proces strukturnih promjena u privredi“, istakao je juče Đukanović. I Lukšić je insitrao na izgradnji sistema u kojem će „preduzetnici i investitori imati šansu da zarade“.

Posljednje najave Đukanovića da će država uticati na razvoj privrede, pokazuju da i odustaje od tvrdog neoliberalnog koncepta, koji predviđa da tržište rješava sve probleme.

Galerija

Milo Đukanović FOTO: Boris Pejović