Beli Zlatičanin je kolekcionar ribica, antikviteta i gaji kanarinace

Povod za novi hobi je naizgled sasvim banalan, ali dovoljan - lavež pasa sa jedne terase stambene zgrade

631 pregleda4 komentar(a)
Beli Zlatičanin, Foto: Jovan Stanišić
03.12.2012. 19:11h

Kolekcionar umjetničkih slika, antikviteta, unikatnih predmeta, papirnog i metalnog novca Beli Savov Zlatičanin, poznat i po podgoričkoj bašti faslidžana i ruzmarina u Staroj Varoši, akvarijumskim ribicama i biljkama, dopisao je nedavno na spisku svojih hobija i neobičnih interesovanja i uzgajanje kanarinaca.

Boja na spisku hobija gotovo da se nije osušila, a u sokaku Zlatičana poje 100 kanarinaca.

Povod za novi hobi je naizgled sasvim banalan, ali dovoljan - lavež pasa sa jedne terase stambene zgrade.

“Idem ulicom i čujem kuckove kako laju sa balkona stambene zgrade. Prisjetim se da je ranije bilo normalno da sa balkona pjevaju kanarinci. Obiđem, potom, radnje kućnih ljubimaca i uvjerim da niko ne nudi kanarince. Imao sam tada, početkom ljeta, viška vremena, a kako ne volim istu priču i različiti dan, pođem do kolege koji uzgaja ptice i tamo čujem pticu koja pjeva“.

“Pjesma se čuje u sokaku, a kolega Aleksandar Arsić, dvostruki svjetski prvak u uzgajanju kanarinaca, nedavno je dolazio i rekao kratko 'ovo je raj na zemlji'”

“Boja njenog glasa mi je godila i bilo je sasvim izvjesno da smo ostvarili komunikaciju, iako nije bila izgledna. Bila je to ptica za diskvalifikaciju, ali otkupim je od kolege po cijeni 'koliko daš' i dobijem i ženku. Tako sam počeo da uzgajam belgijske kanarince slavujare, vrste malinois, odnosno kanarinac pjesme“, rekao je Zlatičanin.

U međuvremenu, Zlatičanin je napravio prostor za kaveze sa kanarincima, četiri jaja i tri pilića bili su prva prinova u Sokaku Zlatičana, a od početka ljeta broj kanarinaca je narastao do 100.

“Pjesma se čuje u sokaku, a kolega Aleksandar Arsić, dvostruki svjetski prvak u uzgajanju kanarinaca, nedavno je dolazio i rekao kratko 'ovo je raj na zemlji'”, rakao je Zlatičanin.

On je napomenuo da planira da ukrštanjem dvije vrste dobije podgoričkog kanarinca, umjetnički genetski spoj “prirodnog crteža i pjesme“.

„Ukrstio bih njemačkog ćubaša i šarenu ženku i dobio pticu crteža i pjesme malinois. Imam i podršku najboljeg uzgajivača u Crnoj Gori Gorana Šljivančanina“, kazao je Zlatičanin.

Pjesma pomogla i majci

Pojanje kanarinca u kavezu, osim umjetničkog dojma, bilo je sasvim dušekorisno, napomenuo je Zlatičanin, i dodatno se uvjerio da se novom hobiju mora posvetiti više pažnje.

“Majka je imala operaciju i ležala je u krevetu. Kavez za kanarincima je bio u dvorištu, a ona gotovo nepokretna u krevetu u kući. Čuvši pjesmu kanarinaca, a nije znala da sam ih tamo ostavio, ona je nekako došla do vrata da bi vidjela koja je to ptica. Malo po malo, zahvaljujući pjesmi kanariraca, ostavila je štake“, rekao je Zlatičanin.