Stado preselio sa sjevera na jug: Gorak je hljeb star sedam dana

Zbog ispaše, stočar iz Rožaja preselio stado blizu Ulcinja, ljut na državu, u nabavku namirnica ide sedmično

61 pregleda7 komentar(a)
Hafiz Murić, Foto: Samir Adrović
27.11.2012. 08:06h

Stočari stada ljeti vode na katune, a zimi se vraćaju toplim domovima. Rožajac Hafiz Murić (65) svoje stado sa katuna preselio je na primorje, ali ne od volje već povelike nevolje. Razlog zbog čega je uzorni stočar bio prinuđen na takav korak leži u činjenici da bi mu 122 ovce i 10 koza, koje je doveo u Ulcinj, u njegovom selu Klanac, vjerovatno uginule od gladi.

"Sjeo sam sa sinom Nedžadom, koji vodi ovo gazdinstvo, stavio sve na papir i zaključio da je ovo jedini način da spasimo stado", priča Hafiz koji je u penziji.

Murići ukupno imaju 140 ovaca, 71 kozu, četiri krave, dva bika, devetoro tovnih junadi i dva konja. Procijenili su da sijena ne bi bilo dovoljno za stado koje je stiglo u Ulcinj.

"Ove godine je bila velika suša kod nas, tako da nemamo dovoljno sijena. Kupovna cijena po kilogramu je 20 centi, a nama treba oko 250 kg mjesečno samo za stado ovaca, što je hiljadu i po eura mjesečno. To je veliki izdatak, a stari kažu da bi pored sijena u posebnom koritu jednom dnevno moralo biti i malo žita", kaže Hafiz koji se o stadu u Briskoj Gori u Ulcinju brine sa svojim komšijom iz Rožaja Draganom Đurovićem (21). Na oko deset kilometara od Ulcinja zakupili su četiri livade za ispašu, a smješteni su u kući Mana Redžovića.

"Prvi put sam čovjeka vidio u životu. Dao nam je besplatno sve samo da mu pazimo i održavamo imanje. Ima još dobrih ljudi,"kaže Hafiz. Sa nevjericom i ogorčenjem priča o odnosu države prema njegovoj familiji, koja, kako kaže, ima jedno od većih gazdinstava u Crnoj Gori.

"Državi sam sve dao, a od nje nijesam dobio ni centa. Da mi je Ministarstvo poljoprivrede odobrilo kredit, sada ne bih bio u Ulcinju, već kući sa familijom. Ne bih pio kišnicu, kupao se njom iz kazana, niti jeo hljeb star sedam dana", priča Hafiz kako mu je život, umjesto toplog porodičnog doma, priredio golgotu, iako se ne žali.

"Ovdje vode nema, pa koristimo kišnicu za piće i kupanje na stari način, iz kazana. Imamo šporet i drva, donio sam i televizor, ali hvatamo samo prvi i drugi. Jednom nedjeljno pođem do grada za neophodne namirnice jer ne mogu ostaviti Dragana samog sa stadom. Hrane nam ne fali, ali je gorak ukus hljeba starog sedam dana", priča Hafiz i dodaje da je od Ministarstva tražio ono što i drugi, koji imaju i manja stada.

"Da ne bude zabune, meni je milo kad neki stočar dobije kredit od Ministarstva. Nije mi milo kad mene ne udostoje ni pisanim odgovorom sa obrazloženjem zašto sam odbijen. Nije mi milo ni kad mi ne vrate podnijeta dokumenta koja sam platio 700 eura, iako sam to tražio.

Na kraju, nije mi milo jer ne mogu da se žalim niti da angažujem advokata na takvu odluku Ministarstva jer nemam ništa u pisanoj formi", kaže Hafiz i dodaje da je dokumenta za kredit podnio u julu prošle godine. Potom je lično, telefonom, razgovarao sa ministrom Tarzanom Miloševićem koji mu je, kako kaže, dao broj svog pomoćnika.

Ja sam 1999. godine policiji dao sina, iako sam strahovao i za njegov život. Pozajmio sam im i novi kombi koji sam platio 15 hiljada eura, bez centa za cijelu godinu. A država ne može da mi se oduži jednim bijednim kreditom, koji bih svakako morao da vratim

"Taj njegov pomoćnik me primio u svom kabinetu u Podgorici, počastio kafom i obećao sve, ali nije završio ništa. Potom sam dobio broj i drugog pomoćnika koji mi je saopštio da sam odbijen i da će me uskoro zvati neko da mi kaže zašto nijesam dobio kredit. Poziva nije bilo, a ja sam prisiljen da čekam obrazloženje. U međuvremenu, morao sam da dođem tu gdje jesam", priča Hafiz. Tvrdi da će se žaliti svima, sve do Mila ako bude trebalo.

"Greota je, mi smo lojalni građani ove države. Imam 13 članova familije, a povukao sam sinove i snahe sa biroa da bi se bavili ovim poslom, tako da smo svi, kojima to godine dozvoljavaju, u njemu. Ako država ne pomogne, biću prinuđen da prodam sve, ugasim firmu, pa ćemo živjeti od moje penzije od 260 eura i socijala, kao što to rade četiri hiljade Rožajaca", kaže Hafiz. Podsjeća da je Rožaje predvodilo Crnu Goru do nezavisnosti.

"Ja sam 1999. godine policiji dao sina, iako sam strahovao i za njegov život. Pozajmio sam im i novi kombi koji sam platio 15 hiljada eura, bez centa za cijelu godinu. A država ne može da mi se oduži jednim bijednim kreditom, koji bih svakako morao da vratim. Ne tražim nikakve privilegije, samo ono što mi pripada, kao i ostalima", kaže Hafiz.

Prevoz stada kamionom do Ulcinja koštao ga je 500 eura, ali je pored toga morao da plati još 150 za papire i oko 500 za zakup livada.

"Da ne pričam o drugim troškovima. Ušli smo u dug, a to ne volim. Od ovog stada do Nove godine očekujem oko 110 jagnjadi, ali njihovom prodajom, podmirićemo samo troškove", kaže on. Na pitanje da li će biti i ovčjeg mlijeka, Hafiz kaže da to još ne zna.

"Vidjećemo hoćemo li pustiti jagnjad", kaže, dok pored njega drijema jedan pas.

"To je Lajka, stigao je sa nama iz Rožaja" pojašnjava.

Hafiz sprema hranu

Hafiz kaže da je on zadužen i za kuvanje. "Svako jutro, pitam Dragana šia bi da spremim za jelo. Imamo pasulja, pirinča, kupusa, mesa, konzervi, jaja, hljeba i simita..."kaže on.

"Nije loše, ne žalim se", kaže Dragan odgovarajući na pitanje kako Hafiz kuva.

Sin ga mijenja mjesečno

Na pitanje kako je došao na ideju da stado preseli u Ulcinj, Hafiz kaže da u mjestu Bratica nadomak grada ima vikendicu.

"Kada sam dolazio zimi, vidio sam da stoka može da pase i zimi. Malo sam se raspitao, a potom upoznao Redževića i Nikolu Popovića, prvog komšiju, kod koga sam zakupio dvije livade", kaže Hafiz i dodaj da zakup traje do 1. aprila.

"Naravno, neću ja biti sve vrijeme tu. Za mjesec će me zamijeniti sin, pa ću opet ja i tako do aprila", kaže on.

Bulatović: Sve je transparentno

Branko Bulatović iz Ministarstva poljoprivrede kazao je juče da ne zna detalje u slučaju Hafiza Murića.

"Sada zaista ne znam o čemu se radi, ali znam da je od više od 700 podnosilaca zahtjeva njih 330 dobilo kredit. U svakom slučaju, sve je transparentno i sve se može naći na našim sajtovima", kazao je Bulatović juče "Vijestima".

On je naveo da bi svi oni koji su odbijeni trebalo da dobiju u pisanoj formi odgovor iz Ministarstva i obrazloženje odluke zbog čega nijesu dobili kredit.