Hrvatska je platila 30 miliona eura za odbranu generala

Hrvatski mediji zaključuju da je za advokatske timove generala ovo vjerovatno bio posao karijere

51 pregleda31 komentar(a)
20.11.2012. 09:03h

Za odbranu Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka od 2006. do 2012. godine iz budžeta Republike Hrvatske plaćeno je ukupno oko 30 miliona eura, prenosi Blic pisanje hrvatskih medija.

Advokati trojice generala plaćeni su najvećim dijelom iz budžeta, dok se još nepoznati ostatak uplaćivao iz Udruženja za istinu o Domovinskom ratu. Sve do prije nekoliko mjeseci podatak o ukupnoj sumi koju su hrvatski poreski obveznici platili za odbranu predstavljao je jednu od najčuvanijih tajni izvršne hrvatske politike, prvenstveno HDZ-ove.

I prije nego što je haški cjenovnik u maju konačno stigao u ruke novinara, sa njega je morala da bude skinuta oznaka tajnosti. Hrvatski portal H-Alter dobio je podatke od vlade koji kažu da je suma izdvojena za odbranu dostigla cifru od blizu 30 miliona eura.

Novac koji je na račune advokata dospijevao godinama je postajao veći, uporedo s fazom procesa koje su podrazumijevala njihovo veće prisustvo u haškim sudnicama.

Tako su prve dvije godine, 2006. i 2007, bile najjeftinije. Prve godine plaćeno je 1,25 miliona eura, a sljedeće malo manje od toga - 1,14 miliona eura.

Potom je došlo do drastičnog povećanja troškova, budući da je 2008. godine počela glavna rasprava generalima.

Hrvatski mediji su saznali da se novac, osim na advokate i istraživačke timove generala u Hagu trošio i na neke druge stavke: unutar ovih brojki krije se, navodno, i dio troškova za hrvatsku tužbu protiv Srbije za genocid, podignutu 1999. pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Isto tako, u njega su navodno uračunati i putni troškovi članova porodica utamničenih generala.

Te godine je isplaćeno 6,3 miliona eura, a godinu kasnije još više - 6,65 miliona eura. Sljedeća godina, koja je prethodila prvostepenoj presudi generalima, bila je za advokatske timove najunosnija. U 2010. iz hrvatskog budžeta je za odbranu generala utrošeno 6,9 miliona eura.

Hrvatski mediji su saznali da se novac, osim na advokate i istraživačke timove generala u Hagu trošio i na neke druge stavke: unutar ovih brojki krije se, navodno, i dio troškova za hrvatsku tužbu protiv Srbije za genocid, podignutu 1999. pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu
U godini kad je izrečena prvostepena presuda, iznos se smanjio 4,11 miliona eura, dok je ove godine za istu namjenu planiran izdatak iz budžeta u iznosu od 3,3 miliona eura.

Iako su hrvatski mediji pokušali da dođu do podataka o raspodjeli novca po advokatskim timovima i ugovora na osnovu kojih je novac podijeljen - ti podaci su im uskraćeni.

Što se tiče minulog žalbenog postupka, otpočetog nakon prvostepene presude, hrvatska Vlada potpisala je jednogodišnji ugovor s advokatsko-lobističkom firmom Paton Bogs LTD.

Ugovor u vrijednosti od oko pola miliona eura potpisao je tadašnji ministar pravde Dražen Bošnjaković. Ugovor o advokatsko-lobističkim uslugama istekao je posljednjeg dana jula ove godine, te je nakon toga trebalo da bude produžen dodatna dva mjeseca.

Od hrvatske Vlade novinari su pokušali da dobiju ukupnu sumu koju je Republika Hrvatska platila za odbranu svih hrvatskih optuženika za ratne zločine, od 1996, kad je u Hag otišao Tihomir Blaškić. Informacije, međutim, nisu dobili.

Zaključak hrvatskih medija je da je za advokatske timove generala ovo vjerovatno bio posao karijere.

Galerija