Roćen najavio sankcije Lukašenku
Iz Vladinog resorsa na čijem je čelu Nebojša Kaluđerović nijesu odgovorili kada je Crna Gora donijela tu odluku
Crna Gora se pridružila odlukama o restriktivnim mjerama koje je Evropska unija uvela Bjelorusiji, zajedno sa zemljama u procesu proširenja EU i zemljama Evropskog ekonomskog prostora.
To je juče “Vijestima” potvrđeno iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVPEI), nakon što je tu informaciju objavio bjeloruski informativni portal charter97.
“Kao zemlja kandidat koja je u procesu pregovora, Crna Gora je u obavezi da usklađuje svoju vanjsku politiku sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, odnosno pozicijama, deklaracijama i odlukama EU”, saopšteno je iz MVPEI.
"Crna Gora je u obavezi da usklađuje svoju vanjsku politiku sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, odnosno pozicijama, deklaracijama i odlukama EU"
Iz Vladinog resorsa na čijem je čelu Nebojša Kaluđerović nijesu odgovorili kada je Crna Gora donijela tu odluku.
Bjeloruski portal je objavio da se pored Crne Gore rješenju po kojem se režimu u Bjelorusiji uvode sankcije pridružile i Albanija, Island, Lištenštajn, Makedonija, Norveška, Srbija i Hrvatska.
Njihovu odluku je, kako prenose ruske RIA Novosti, pozdravila i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton.
“EU je notirala ovu obavezu i pozdravila je”, kazala je evropska zvaničnica u svojoj izjavi.
Portal piše i da su sve zemlje, osim Norveške, još u junu ove godine najavile da će podržati odluku EU da Bjelorusiji uvede sankcije. Šef crnogorske diplomatije je tada bio Milan Roćen.
“Savjet ministara EU je 15. oktobra donio odluku o produživanju sankcije Bjelorusiji do 31. oktobra 2013 jer svi politički zatvorenici nijesu pušteni, a oni koji su pušteni nijesu rehabilitovani, ali zato što je ranije izostao napredak u poštovanju ljudskih prava, vladavini prava i demokratskim principima”, navode oni.
Vizne i ekonomske restikcije utiču na 243 bjeloruskih zvaničnika uključujući predsjednika Aleksandra Lukašenka. Lukašenko je 1994. prvi put na mjesto predsjednika Bjelorusije, a već godinama svoje političke protivnike šalje u zatvor. Evropski mediji često pišu da zemljom vlada čeličnom rukom nazivajući ga “posljednjim diktatorom Evrope”.
Galerija
( Milica Bogdanović )