Izumrle metode liječenja mentalnih bolesti

Pokušaji liječenja psihičkih oboljenja nerijetko su se završavali značajnim pogoršanjem stanja oboljelog

615 pregleda5 komentar(a)
05.11.2012. 17:58h

Krajem 19. i početkom 20. vijeka ljudi sa mentalnim oboljenjima (ili oni za koje se sumnjalo da boluju od njih) liječeni su na zastrašujuće načine. Pojedine duševne bolnice su, prema riječima svjedoka, više ličile na kasapnice.

Pokušaji liječenja psihičkih oboljenja nerijetko su se završavali značajnim pogoršanjem stanja oboljelog, a i tragični ishodi liječenja bili su čest slučaj.

Sve ove metode su, na svu sreću, prošlost.

Elektrošokovi

Ova metoda liječenja izgledala je upravo onako kako zamišljate. Pacijenti su bili vezivani za krevet i obuzdavani od strane medicinskog osoblja dok im je kroz mozak propuštana struja od nekoliko stotina volti. Veliki procenat osoba koje su prošle ovaj tretman nepovratno je izgubio veliki dio memorije.

Bušenje lobanje

Ovaj metod navodno je poticao još iz praistorije. U cilju izliječenja pacijentu je lobanja bušena na nekoliko mjesta, da bi mu iz glave izašlo zlo koje se u njoj nalazilo.

Hidroterapija

Koncept tretmana vodom sada se i nečini toliko strašnim, ali krajem 19. i početkom 20. vijeka hidroterapija je predstavljala metod u kojem je pacijent bio vezan u kadi i "liječen" ekstremno jakim mlazovima vode.

Insulinska šok terapija

U ranim 20-tim godinama 20. vijeka doktor Manfred Sakel iznio je ideju liječenja mentalnih bolesnika kroz namjerno izazvanu komu.

Sakel je tvrdio da šizofreničari i drugi bolesnici mogu biti izliječeni ubrizgavanjem velike količine insulina koja je izazivala komu. Sakel je tvrdio da se pacijenti iz namjerno izazvane kome bude potpuno izliječeni.

Lobotomija

Možda i najpoznatija metoda liječenja u 20. vijeku. Doktori su više od dvije decenije vjerovali da uklanjanje veza od i ka frontalnom korteksu mozga liječi mentalne bolesti.

Kidanje veza često se izvodilo na brutalan način - ubacivanjem oštrog predmeta, zvanog orbitoklast, u nos pacijenta. Orbitoklast su onda udarali čekićem i tako kidali veze u mozgu.

Sterilizacija

Austrijski doktor Julius Vagner-Jaureg bio je poznat po sterilizaciji svojih pacijenata.

On je smatrao da se šizofrenija razvija iz preterane masturbacije pacijenata.

Injekcije sa virusom malarije

Prije nego su otkriveni jednostavniji i bezopasniji lijekovi za neurosifilis, oboljeli od te bolesti zaražavani su malarijom.

Malarija je pacijentima podizala tjelesnu temperatutu do ekstremnog nivoa i tako je ubijan virus sifilisa.

Odstranjivanje organa

Doktor Henri Koton je početkom 20. vijeka bio ubijeđen da su psihički poremećaji posljedica bakterije koja se nalazila u tijelu, rješenje je vidio u vađenju koji su bili "zahvaćeni ludilom".

Nepotrebno je reći da mnogi pacijent nijesu preživjeli njegove zahvate.

Atika kolijevke

Jedan od najokrutnijih instrumenata za obuzdavanje pacijenata.

Ove "kolijevke" veličine su sanduka i pacijenti su zatvarani u njih prije nego im se daju sedativi.

Uskraćivanje sna

U pojedinim bolnicama, što je bio slučaj i u mentalnoj instituciji "Kamarilo" (na slici) pretrpanost je dovela do toga da pacijenti spavaju sjedeći, a iz toga je izveden zaključak da lišavanje sna pacijenata dovodi do izliječenja depresije.

Galerija