Baterije za pametne telefone bi mogle da traju dvaput duže
Iako je tehnologija još u povoju, naučnici se nadaju da bi prva testiranja na LTE baznim stanicama mogla da se očekuju već sljedeće godine
Bolna tačka svih pametnih telefona su baterije kratkog vijeka trajanja. Veliki ekrani osjetljivi na dodir i jako osvjetljenje zahtijevaju veliku količinu električne energije pa neki korisnici moraju da pune svoje telefone i po nekoliko puta dnevno.
Zato bi trehnologija koju razvijaju naučnici sa američkog MIT-a mogla da promijeni novije generacije pametnih telefona. Časopis MIT Technology Review, navodi da je ETA Devices, kompanija MIT-a, razvila tehnologiju kojom bi potrošnja energije na pametnim telefonima bila prepolovljena.
Čipovi u pametnim telefonima danas troše 65 odsto energije, kako bi održali jačinu mobilnog signala na najvišem nivou. Što je signal slabiji, čipovi troše više energije kako bi ga pojačali.
U ETA Devicesu su razvili tzv. 'mjenjač' koji kontroliše različitu voltažu u čipovima i tranzistorima i bira onu koja smanjuje potrošnju energije.
U najnovijem iPhoneu 5, recimo, voltažu i signal kontroliše čak pet čipova. "Mjenjač" iz MIT-a bi ih zamijenio sve.
Iako je tehnologija još u povoju, naučnici se nadaju da bi prva testiranja na LTE baznim stanicama mogla da se očekuju već sljedeće godine.
Tehnologiju planiraju da predstave i na Mobile World Congressu u Barseloni, u februaru.
( Vijesti online )