Vlada će za kamenolom dati preko 5,2 miliona
Vlada je prošle godine naložila Ministarstvu finansija da za potrebe eksproprijacije tog zemljiša izdvoji 2.096.530 eura
Ukoliko sve bude prema očekivanjima, država Crna Gora će za eksproprijaciju imovine crnogorskih preduzeća i građana u kompleksu nekadašnjeg kamenoloma „Velja Spila“ na Oblatnom kod Tivta, potrošiti preko 5,2 miliona eura, što je značajno više od dva miliona eura koliko je prvobitno opredijeljeno za te svrhe.
Vlada je prošle godine naložila Ministarstvu finansija da za potrebe eksproprijacije tog zemljiša izdvoji 2.096.530 eura, jer je Uprava za nekretnine procijenila da to zemjište vrijedi 62 eura po kvadratu.
Radi se o izuzetno atraktivnim parcelama na par desetina metara od mora u uvali Oblatna, a cijeli kamenolom, kojim je nekada gazdovala tivatska firma Račica, ključni je dio nekoliko stotina miliona eura vrijednog projekta „Lušica Bay“ koga realizuje egipatsko-švajcarski konzorcijum Orascom development.
Bivši kamenolom postaće ekskluzivni „Thalasso centar“ sa bazenima, spa centrom i elitnim apartmanima ukopanim u kamene litice sa predivnim pogledom na more i zaliv Trašte.
Ponudu od 62 eura po kvadratu, prema informaciji koju je prošle sedmice razmotrila Vlada, prihvatio je, međutim, samo manji dio vlasnika, među kojima i firma Račica sa kojom je država razmijenila nepokretnosti. Ukupno je do sada eksproprijacija završena nad samo 16.710 kvadrata, što je državnu koštalo 426.567 eura.
Pravi problem za državu je, međutim, još 23.972 kvadrata u kamenolomu za koje su pred sudovima u Kotoru i Podgorici mještani Krtola pokrenuli tužbe za utvrđivanje prava svojine
Pred Osnovnim sudom u Kotoru u toku su postupci za određivanje nadoknade za još 13.495 kvadrata zemlje koje su vještaci građevinske i finansijske struke prvobitno procijenili na 129 eura po kvadratu.
Nakon što je zaštitnik imovinsko-pravnih interesa države na tu procjenu izjavio žalbu, urađena je nova po kojoj zemljište zavisno od udaljenosti od mora, vrijedi od 100 do 110 eura za kvadrat. To, sa uračunatim sudskim troškovima, znači da bi državu eksproprijacija tih 13.495 kvadrata koštala oko 1,5 miliona eura, što je za Vladu sada prihvatljivo.
Vlada je u informaciji ovlastila zaštitnika imovinsko-pravnih interesa da na sljedećem ročištu, 6. novembra, ponudi učesnicima u postupku zaključivanje poravnanja po cijeni koju su utvrdili vještaci.
Država je spremna da po istoj cijeni otkupi i 3.610 kvadrata u kompleksu kamenoloma čiji su vlasnici umrli, a još se nisu pojavili nasljednici, što će koštati dodatnih 397.172 eura.
Pravi problem za državu je, međutim, još 23.972 kvadrata u kamenolomu za koje su pred sudovima u Kotoru i Podgorici mještani Krtola pokrenuli tužbe za utvrđivanje prava svojine.
Vlada je „cijeneći njihovu izvjesnost“, odnosno da će izgubiti te sporove, u informaciji konstatovala da u „narednom periodu treba uraditi analizu predloga njihovog rješavanja“, a sve to „u cilju zaokruživanja ugovornih obaveza Vlade prema partneru u valorizaciji poluostrva Luštica“.
Ukoliko na snazi ostane aktuelna procjena vještaka, eksproprijacija ovog dijela će državu koštati 2.896.179 eura.
Da li će neko odgovarati zbog greške i troška
Kabinet premijera Igora Lukšića tek sada, nekoliko godina nakon što je njegov prethodnik Milo Đukanović sa vlasnikom Orascoma Samihom Savirisom potpisao ugovor o „davanju u dugoročni zakup“, a zapravo o prodaji skoro 7 miliona kvadrata zemlje na Luštici, priznaje da su mještani Krtola bili u pravu.
Tako je potvrdio da je dobar dio te zemlje u privatnom, a ne vlasništvu države. Tvrdoglavo stojeći na stavu da je zemlja državna, Vlada je u međuvremenu sebi na vrat natovarila i troškove sudskih postupaka, pa će na kraju ceh koga plaćaju svi građani Crne Gore biti još veći.
Ostaje da se vidi hoće li neko u državnoj administraciji nakon svega, konačno i snositi odgovornost.
( Siniša Luković )