Koreja-Japan 2002: Ronaldo je mogao sam

Domaćini Mundijala 2002, Japan i Koreja, nisu mogli da se dogovore čije će ime prvo pisati u zvaničnim amblemima. Peto slavlje Brazila, krah Francuske, sudija eliminisao Italijane. Korejci su igrali kao u transu, ali su treće mjesto osvojili Turci

5836 pregleda4 komentar(a)
Ronaldo, Foto: GOAL.COM
16.11.2022. 08:46h

Tri dana prije početka prvog Svjetskog prvenstva u novom milenijumu Sepu Blateru je izglasan novi četvorogodišnji mandat na mjestu predsjednika Fife.

“Pored Blatera, koji je pravi maher za to da se izokrenu brojevi i da se pokupuju glasovi i ostane nekažnjen, njegov prethodnik Žoao Avelanž djeluje kao prava časna sestrica”, napisao je još negdje u tom periodu urugvajski novinar i pisac Eduardo Galeano.

Njegove riječi su se potvrdile 20-ak godina kasnije...

A još mnogo prije Blaterovog reizbora, odlučeno je da se Svjetsko prvenstvo prvi put održi na teritoriji Azije i prvi put u dvije države.

No, odmah nakon što je Fifa izabrala Japan i Južnu Koreju za domaćine 17. Mundijala, nastao je problem - dvije države nisu mogle da se dogovore čije će ime prvo pisati u zvaničnim dokumentima, odnosno logotipima i amblemima. Japanci su se pozivali na engleski alfabet, gdje slovo “J” dolazi prije slova “K”, dok su Korejci kao argument potezali francusko pismo, gdje je situacija obrnuta. Presudila je Fifa - u nazivu 17. Mundijala pisalo je “2002 FIFA World Cup Korea Japan”.

Na Daleki istok stigle su 32 selekcije, među kojima i debitanti Senegal, Kina, Ekvador i Slovenija.

Petu titulu svjetskog šampiona osvojili su Brazilci, pobjegavši Njemcima i Italijanima, koji su ostali na po tri.

Mundijal je obilježio Ronaldo Nazario da Lima - postigao je osam golova i odveo "selesao" do trona.

foto: Sofascore

Reprezentacije su se nadmetale u čak 20 gradova, na novim i blistavim stadionima. Na svečanom otvaranju na velelepnom stadionu u Seulu, zakotrljala se nova lopta visoke tehnologije, zvana “feranova”, koja je lebdjela poput plamena, koji je bio nacrtan na njoj.

Počelo je senzacijom - debitant Senegal je na otvaranju Mundijala potukao svjetskog šampiona Francusku golom Papa Bube Diopa.

“Trikolori” su se poniženi vratili kući već nakon prve faze, zauzevši posljednje mjesto u grupi i ne postigavši ni gol.

Plakali su i navijači Argentine, jednog od favorita za zlato, jer njihova selekcija nije prošla „grupu smrti” sa Engleskom, Nigerijom i Švedskom.

Brazil i Španija su bile jedine selekcije koje su se plasirale u drugi krug sa sve tri pobjede.

Osmina finala donijela je lagane pobjede Brazila protiv Belgije, Amerike protiv Meksika, Engleske protiv Danske i Turske protiv jednog od domaćina Japana.

Španija je na penale izbacila Irsku, Senegal je zlatnim golom Anrija Kamare eliminisao Švedsku i nastavio zlatni hod na Mundijalu, dok je Njemačka tek u finišu izbacila Paragvaj.

Najveće iznenađenje priredila je Južna Koreja, koja je sa čudotvorcem Gusom Hidinkom na klupi eliminisala Italiju, doduše uz veliku pomoć ekvadorskog sudije Morena, koji je kasnije, ne samo zbog tog meča, doživotno suspendovan.

Vrhunac je bio 2019, kada je uhapšen na aerodromu pokušavši da provuče šest kilograma čisti heriona sakrivenog u gaćama!

Najuzbudljiviji četvrtfinalni duel odigrali su Engleska i Brazil. Englezi su poveli preko Ovena na startu, Rivaldo je izjednačio u finišu prvog poluvremena, da bi pobjedu “kariokama” donio Ronaldinjo, maestralnim golom kome je kumovao i engleski golman Simen.

Senegalci su stali u četvrtfinalu, gdje su poraženi od raspjevane Turske, Njemačka je golom Balaka savladala Ameriku, dok je Južna Koreja priredila novu senzaciju, eliminisavši Španiju u penal-ruletu.

No, južnokorejski san prekinut je u polufinalu - Njemačka je novim pogotkom Balaka slavila sa 1:0 i plasirala se u finale.

Slično je bilo i u drugom polufinalu, u kome je maestralni Ronaldo, šestim golom na prvenstvu, pokorio Tursku.

Njemci su u finalu igrali bez Balaka i nije bilo problema za Brazil - sa dva gola Ronalda u finišu Brazilci su popravili sopstveni rekord i osvojili petu titulu.

Njemački golman Oliver Kan napravio je u finalu u Jokohami jedinu grešku na Mundijalu, što je bilo kobno za njegovu selekciju.

Treća je bila Turska, predvođena čuvenim “bikom iz Anadolije”, rasnim napadačem Hakanom Šukurom.

Reprezentacija SR Jugoslavije nije prošla kvalifikacije - zapela je u grupi sa Rusijom, Slovenijom i Švajcarskom.