Slovenačko "Delo" o izborima: Crnogorske kriminalce niko neće hapsiti

“Delo” opisuje i raskol u SNP-u, objašnjavajući da je Bulatović DF-u donio neke glasove SNP-a

69 pregleda17 komentar(a)
glasanje, izbori, Foto: Boris Pejović
18.10.2012. 10:49h

Male su šanse da će se Crna Gora efikasno boriti protiv organizovanog kriminala i korupcije bez obzira na to da li će se nakon izbora bivši premijer Milo Đukanović vratiti na vlast, piše slovenački dnevni list “Delo”.

U komentaru novinara Vilija Einspilera se navodi da Brisel s pravom sumnja da li je Crna Gora, koja je nakon Hrvatske najbliža cilju, spremna da uđe u Evropsku uniju.

“Ako se Đukanović nakon dvije godine vrati na čelo Vlade ili države, obezbijediće imunitet. Neistražene će ostati optužbe da je Prva banka, u vlasništvu porodice Đukanović, dvije trećine kredita isplatila Đukanoviću i njegovim bliskim saradnicima i da je država ‘izvukla’ banku koja je platila nastup pop zvijezde Madone na Jazu”, piše u komentaru.

Nakon 14. oktobra, “Delo” piše da se većina Crnogoraca na trećim parlamentarnim izborima od sticanja nezavisnosti umjesto za promjenu odlučila za kontinuitet.

“Pobjeda vladajuće koalicije na čelu sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) koja već 23 godine vlada malom balkanskom zemljom, nikoga nije iznenadila”, navodi se u tekstu i dodaje: “to je jedna od rijetkih partija u Evropi koja je, kao što je istakao Đukanović, uprkos finansijskoj krizi uspjela da zadrži moć.”

“Delo” opisuje i raskol u SNP-u, objašnjavajući da se bivši prvak Predrag Bulatović zajedno sa grupom članova te partije preselio u DF i donio mu neke glasove SNP

Novinar koji Crnu Goru opisuje kao državu koja je plemenski uređena i koju kontrolišu tri najmoćnije familije, piše i da je zasluga opozicije što je prvak Demokratskog fronta Miodrag Lekić, umjesto da bude inicijator stvaranja opozicionog saveza pobijedio u konfrontaciji sa liderom Socijalističke narodne partije (SNP), Srđanom Milićem.

“Delo” opisuje i raskol u SNP-u, objašnjavajući da se bivši prvak Predrag Bulatović zajedno sa grupom članova te partije preselio u DF i donio mu neke glasove SNP, što je značilo da je zajedničko suprotstavljanje vladajućoj partiji palo u vodu.

Slovenački dnevni list piše i da je bivši šef crnogorske diplomatije i jugoslovenski ambasador u Rimu za vrijeme režima Slobodana Miloševića, kao vođa DF-a sada bio u mogućnosti da iskoristi svoje političko iskustvo. “Iako je u prošlosti dokazano da je sposoban da preživi i najveće političke potrese, bilo je to jeftino rasipanje ključnog igrača na političkoj sceni”, piše u komentaru.

Navodi se i da ne treba zanemariti da je u centru izborne utakmice bila priča o Evropi i da se prvi put od sticanja nezavisnosti ne pominje “srpska izdaja” i strah od politike Beograda. “Za svježinu u izbornoj kampanji pobrinula se Pozitivna Crna Gora Darka Pajovića. Ta partija je uz podršku grupe privatnih medija jedina uspjela da uđe u biračko tijelo vladajuće koalicije”.

U komentaru se navodi da iako su se na političku scenu pojavili tek u maju ove godine, bila je u mogućnosti da bude uspješna koliko i Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića.

"Važno je da je Pajović za razliku od Jankovića timski igrač. Sudeći po uspjehu Pozitivne, vladajuća koalicija će morati da funkcioniše bez apsolutne parlamentarne većine."