KEK u rukama Turaka, demonstranti htjeli da uđu u zgradu vlade
Turski konzorcijum je u potpunosti kupio elektrodistributivnu mrežu, koja je nekada bila sastavni dio Kosovske elektroenergetske korporacije
Kosovska vlada juče je prodala turskom konzorcijumu „Čalik end Limak" elektrodistributivnu mrežu za 26,3 miliona eura u naporu da smanji gubitke i naplati makar dio dugova toj kompaniji, koji se procjenjuje na stotine miliona eura. Dok je ceremonija potpisivanja bila u toku, policija se sukobila sa demonstrantima koji se protive prodaji, prenijele su agencije.
Turski konzorcijum je u potpunosti kupio elektrodistributivnu mrežu, koja je nekada bila sastavni dio Kosovske elektroenergetske korporacije (KEK), i obavezao se da će tokom sljedećih 15 godina uložiti 300 miliona eura.
„Nama je važno da ponudimo energiju, i to kvalitetnu energiju“, kazao je predsjedavajući Limaka Nihat Ozdemir, obećavajući dobru uslugu potrošačima u zemlji koja hronično pati od prekida u snabdijevanju strujom, prenio je Rojters.
Po uslovima prodaje, novi vlasnici su obavezni da u sljedeće tri godine zadrže 2.700 trenutno zaposlenih. Kompanija opslužuje oko 400.000 potrošača i upravlja cijelom distrubutivnom mrežom Kosova, koja je suočena sa godinama finansijskih gubitaka usljed tehničkih problema, krađe i slabe naplate dugova.
Proteste protiv prodaje predvodili su pripadnici opozicionog pokreta Samoopredjeljenje koji tvrde da je cijena izuzetno mala za jednu tako veliku kompaniju u čiju modernizaciju je posljednjih godina uloženo oko 200 miliona euraRojters je objavio da će turska kompanija takođe biti odgovorna za naplatu dugova koji su se nagomilali u posljednjih 13 godina i koji sada ukupno iznose oko 400 miliona eura. Kompanija će dobiti 20 odsto od svakog naplaćenog računa. Čalik Holding sa sjedištem u Istanbulu ima interese počev od energije do medija. Limak je kompanija koja se bavi energetskom infrastrukturom.
Proteste protiv prodaje predvodili su pripadnici opozicionog pokreta Samoopredjeljenje koji tvrde da je cijena izuzetno mala za jednu tako veliku kompaniju u čiju modernizaciju je posljednjih godina uloženo oko 200 miliona eura.
Kosovska policija je saopštila da su policajci bili prinuđeni da intervenišu silom kako bi spriječili upad oko 150 osoba u zgradu vlade, prenijela je Beta. U saopštenju je navedeno da je u neredima povrijeđeno devet policajaca i 10 demonstranata. Privedeno je 66 ljudi, koji su po skraćenoj proceduri privedeni prekršajnim sudijama.
"Naše bogatstvo odlazi i nama će ostati liberalizacija viza za EU i put da napustimo zemlju, jer ovaj brod tone“, kazao je lider Samoopredjeljenja i poslanik Aljbin Kurti.
Odgovarajući na optužbe, ministar za privredni razvoj Kosova Besim Bećaj kazao je da je turska kompanija izabrana za kupca nakon tendera na kojem je ponudila najviše novca, kao i da je najviša ponuda bila glavni kriterijum za izbor kupca.
( Nada Bogetić )