Da li će Vlada oprostiti dug za Sveti Stefan: Ulaganja jednaka dugu za zakup

Eksperti Građevinskog fakulteta utvrdili da je zakupac Svetog Stefana za komunalno opremanje potrošio 2,3 miliona

84 pregleda9 komentar(a)
18.10.2012. 18:27h

Zakupac Svetog Stefana, Vile Miločer i Kraljičine plaže, kompanija Adriatik propertis i investitor grčka Restis grupa, uložili su u komunalnu infrastrukturu tokom rekonstukcije hotelskog kompleksa 2,3 miliona eura, pokazao je izvještaj stručne komisije Građevinskog fakulteta, saznaju “Vijesti”.

Nakon revizije, izvještaj je Hotelska grupa Budvanska rivijera dostavila Ministarstvu održivog razvoja i turizma.

Stručni tim Građevinskog fakulteta predvodio je dekan, prof. dr Miloš Knežević. On juče popodne nije mogao da odgovori na pitanja “Vijesti” o strukturi prikazanih ulaganja u infrastrukturu, najavljujući da će to uraditi danas.

Ostala je dilema da li su prikazani troškovi ovih ulaganja svjesno “naduvani” od strane zakupca jer su u približno istom iznosu kao ukupna dugovanja za zakup od 2,5 miliona, koliko Budvanskoj rivijeri nije plaćeno za godinu i po.

Stavka o ulaganjima u vodovodnu, elektro i ostalu infrastrukturu je bitna za svakoga investitora, jer na osnovu nje mogu tražiti smanjivanje komunalija, što su Grci i iskoristili.

Poslije gotovo pola godine stručna komisija završila je posao koji je od nje tražila Vlada, kako bi se utvrdilo koliko su to zaista Grci uložili u infratrskturu, na osnovu čega bi trebalo da se odredi na zahtjev zakupca da im se smanji iznos godišnje zakupnine za trećinu, omogući zatvaranje hotelskog kompleksa, produži period zakupa sa 30 na 40 godina, kao i oprosti dug iz 2011.

I dok bi Vlada trebalo na prvoj narednoj sjednici da zauzme stav oko zahtjeva zakupca Svetog Stefana, Grci godinu i po nijesu uplatili ni cent kririje, a ni obavezu po osnovu poreza. Trenutni dug Budvanskoj rivijeri, koja je u većinskom državnom vlasništvu, iznosi oko 2,6 miliona eura. Zbog poklapanja duga i procjena komisije biće interesantno vidjeti da li će Vlada ostati pri stavu, jer je i ugovorom precizirano da Grci moraju prvo izmiriti sve obaveze, pa tek onda se može razmatrati njihov zahtjev o smanjenju zakupnine. Ona na godišnjem nivou iznosi oko 1,6 miliona eura.

„Da bi se Vlada mogla izjasniti o zahtjevu zakupca Svetog Stefana, potrebno je da se završi izvještaj. To podrazumijeva da u toj strukturi ulaganja identifikujemo šta su to ulaganja u infrastrukturu, a šta u hotelske kapacitete. Jer ulaganja u infrastrukturu bi morala da se dese i bez obzira na to ko je zakupac. To je dilema koja nas kao Vladu zanima i koju treba da otklonimo“, kazao je premijer Igor Lukšić kada je ljetos posjetio Budvansku rivijeru i naglasio da „Vladu posebno zanima uredno plaćanje zakupnine“.

„Mislim da je teško tolerisati neplaćanje tih obaveza koje su se u međuvremehnu nagomilale“, reako je tada Lukšić.

Budvanska rivijera je uzimajući kredite renovirala petrovački hotel Palas i naselje Slovenska plaža, a naplatom duga za zakup bi izmirili obaveze bankama koje pristižu na njenu adresu.

Ugovorom kojim je prije šest godina Vlada dala u trodecenijsku zakup tri hotelska brenda Sveti Stefan, Miločer i Kraljičinu plažu, pricizirano je da zakupac mora uredno izmirivati obaveze, s tim da pored rekonstrukcije Svetog Stefana i Vile Miločer, do 2010. izgradi i novi hotel Kraljičina plaža.

Nije bilo štete zbog kašnjenja planova

Drugi ekspertski tim sa Ekonomskog fakulteta, koji je predvodio dr Milan Lakićević, trebalo je prema zahtjevu Budvanske rivijere da utvrdi da li je zakupac Svetog Stefana zbog činjenja ili nečinjenja zakupodavca pretrpio kakvu finansijsku štetu.

Vladin partner saopštio je da nema namjeru da plati dug za zakup, jer su navodno pretrpjeli štetu od sedam miliona eura zbog kašnjenja u usvajanju planske dokumentacije i obnove crkve na Svetom Stefanu.

Ekonomski tim, međutim, kako “Vijesti” saznaju nezvanično, utvrdio je da po ovom osnovu Grci nijesu pretrpjeli nikakvu štetu.

Galerija