DPS kraći za pet, SDP za najmanje dva poslanika

Nova srpska demokratija i PzP imaće osam, odnosno pet poslanika, koliko su imali i u prethodnom sazivu parlamenta

140 pregleda40 komentar(a)
17.10.2012. 11:30h

Demokratska partija socijalista (DPS) će u novom sazivu parlamentu imati pet poslanika manje, dok će Socijaldemokratsku stranku predstavljati sedam poslanika.

U prethodnom skupštinskom sazivu DPS je imao 35 poslanika, dok ih je stranka Ranka Krivokapića imala devet.

Iako SDP ima sedam poslanika, u zavisnosti od moguće podjele funkcija u Vladi, može se desiti da manji koalicioni partner dodatno smanji broj predstavnika u parlamentu. Prema novom izbornom zakonu upražnjena poslanička mjesta u koalicijama ne mogu se popunjavati članovima iste partije, već u skupštinske klupe ulazi prvi sljedeći kandidat sa liste.

To u praksi znači da, ukoliko neko od članova SDP bude imenovan za ministra, na njegovo mjesto neće doći stranački kolega već predstavnik DPS-a koji se nalazi nakon 39 mjesta na zajedničkoj listi. Tako bi npr. odlaskom Vujice Lazovića u Vladu na njegovo mjesto u parlamentu sjela predstavnica DPS-a Draginja Vuksanović koja je na listi „Evropska Crna Gora“ pod rednim brojem 40.

Iako SDP ima sedam poslanika, u zavisnosti od moguće podjele funkcija u Vladi, može se desiti da manji koalicioni partner dodatno smanji broj predstavnika u parlamentu

Na drugoj strani, stranke koje čine Demokartski front zadržale su isti broj poslnika koje su imale u prethodnom sazivu parlamenta. Nova srpska demokartija će i u novom sazivu parlamenta imati osam, a Pokret za promjene pet poslanika. Preostalih sedam mjesta na listi DF zauzele su tri nestranačke ličnosti (Miodrag Lekić, Janko Vučinić, prof dr Jelisaveta Kalezić), tri bivša funkcionera SNP-a (Milan Knežević, Predrag Bulatović i Vladislav Bojović), te Radovan Asanović iz Demokratske stranke jedinstva Zorana Žižića.

Novu bi u parlamentu trebalo da predstavljaju Ljiljana Đurašković, Andrija Mandić, Goran Danilović, Strahinja Bulajić, Slaven Radunović, Emilo Labudović, Novica Stanić i Milutin Đukanović.

U klupama PZP-a bi trebalo da sjede Branka Bošnjak, Nebojša Medojević, prof dr Branko Radulović, Koča Pavlović i Veljko Vasiljević, koji će biti novi poslanik te partije. Tako će iz kluba PzP najvjerovatnije ispati Srđa Brajović i Zarija Pejović.

Ukoliko neko od odustane od poslaničkog mandata ili bude izabran za gradonačelnika u Nikšiću, u parlament bi mogli ući Sanja Crnić ispred PzP-a, Budimir Aleksić iz Nove i Vera Bulatović, bivši funkcioner SNP-a, te Radojica Živković. Aleksić i Živković nijesu, dakle, bez šansi da uđu u Skupštinu.

Prema rasporedu na izbornoj listi i objavljenim izbornim rezultatima, osim nosioca liste Mila Đukanovića u parlament, makar prilikom njegovog konstituisanja, ulaze i stranački potpredsjednici Igor Lukšić, Svetozar Marović i Željko Šturanović, kao i politički direktor Branimir Gvozdenović, Duško Marković i Mevludin Nuhodžić.

Na osnovu rasporeda sa liste u parlament ulazi i aktuelni šef poslaničkog kluba DPS-a Milutin Simović, Miodrag Radunović, Milan Roćen, Daliborka Pejović, Slavoljub Stijepović, Sanja Vlahović, gradonačelnici Kotora i Podgorice Marija Ćatović i Miomir Mugoša, kao i ministar poljoprivrede Tarzan Milošević.

U parlamentu su i Milica Pejanović Đurišić, Predrag Sekulić, Suad Numanović, šef podgoričkog odbora Vladan Vučelić, Filip Vuković, Radivoje Nikčević, Vladimir Kavarić, Miodrag Vuković, Šefkija Murić, predstavnici Budve i Herceg Novog Srđa Popović i Slobodan Krušo Radović, Saša Pešić iz Berana, Predrag Bošković, predsjednik cetinjskog odbora stranke Jovan Martinović i finansijski direktor stranke Branko Čavor.

Ivaničeviću neizvjesno

Prvi iz SDP-a sa koalicione liste je Krivokapić. Slijede Rifat Rastoder, Vujica Lazović, Borislav Banović, Ivan Brajović, Raško Konjević i Damir Šehović koji je posljednji iz te partije u 39 mandata.

Na 11. poziciji liste “Evropska Crna Gora” je predsjednik LP Andrija Popović. S obzirom na to da se ulazi po redosljedu na listi, veliko je pitanje da li će u skupštinske klupe sjesti Dragan Purko Ivančević koji je pod rednim brojem 59, u slučaju da se Popović odluči da uđe u izvršnu vlast.

Poslije Draginje Vuksanović, koja je 40 na listi “Evropska Crna Gora”, slijede Luiđ Škrelja, Milorad Vuletić, Obrad Mišo Stanišić, Zoran Jelić, Džavid Šabović, Marko Šćepanović, Zoran Srzentić, Husnija Šabović...

Nova lica Pozitivne i poznata iz SNP-a

Pozitivnu bi u parlamentu trebalo da predstavljaju predsjednik Darko Pajović, zatim Azra Jasović, Mladen Bojanić, Srđan Perić, Dritan Abazović, Ana Ponoš i Zoran Miljanić. Klupe SNP-a su planirane za sljedećih devet poslanika Srđana Milića, Nevena Gošovića, Snežanu Jonicu, Milorada Bakića, Aleksandra Damjanovića, Zdenku Popović, Vaslija Laloševića, Velizara Kaluđerovića i Obrada Gojkovića.

Ako ne bude dio vlasti, poslanici BS bi trebalo da budu lider te partije Rafet Husović, te Suljo Mustafić i Kemal Zoronjić. U slučaju ulaska BS u izvršnu vlast, poslanici te partije, kao sljedeći sa liste mogli bi biti Almer Kalač i Nedžad Drešević.

Prvi na listi albanske koalicije je Fatmir Đeka, a u slučaju da ta partija napravi pakt sa DPS-om u Skupštinu bi ponovo mogao ući Mehmet Bardhi, kao drugi sa liste. Što se tiče Force, prvi na listi je Genci Nimanbegu, a drugi Vaselj Siništaj. Prva na listi HGI je Ljerka Dragičević.

Galerija