Paneta: Sajber napad na SAD bio bi jednak razaranju Perl Harbora
"Hakeri bi mogli da poremete putničke vozove, ili što je još opasnije, vozove sa opasnim hemikalijama", rekao je Paneta
Američki ministar odbrane Leon Paneta upozorio je da se Sjedinjene Američke Države suočavaju sa mogućim sajber napadom u rangu Perl Harbora.
Paneta je rekao da je zemlja veoma podložna stranim kompjuterskim hakerima koji bi mogli da blokiraju rad i poremete elektro-mrežu, sistem transporta, finansijske sisteme i vladu.
U govoru u Njujorku, Paneta je prikazao sumornu perspektivu ukoliko dođe do takvog napada. On je komentarisao povećanu agresivnost i tehnološki napredak suparnika SAD, kao što su Kina, Rusija, Iran i militantne grupe.
Paneta se pozvao i na napad u avgustu na državnu naftnu kompaniju "Saudi Aramko" kada je zaraženo više od 30.000 kompjutera
"Agresorska država ili ekstremistička grupa mogle bi da upotrijebe tu vrstu tehnike i napada da kontrolišu neke važne sisteme. Hakeri bi mogli da poremete putničke vozove, ili što je još opasnije, vozove sa opasnim hemikalijama. Mogu da zagade izvore pijaće vode u velikim gradovima, blokiraju elektro-mrežu u velikim djelovima zemlje", upozorio je Paneta.
Zvaničnici odbrane ističu da Panetine riječi nisu hiperbola i da je on reagovao na nedavni talas sajber napada na velike američke finansijske institucije.
Sajber i fizički napad
Paneta se pozvao i na napad u avgustu na državnu naftnu kompaniju "Saudi Aramko" kada je zaraženo više od 30.000 kompjutera, zbog čega su bili potpuno neupotrebljivi.
Novi zakon zahtijevaće i nove standarde za ključna infrastrukturna postrojenja
"Najrazornije mogućnosti uključuju sajber napadače koji pokreću više napada istovremeno na ključnu infrastrukturu SAD, u kombinaciji sa fizičkim napadom", naveo je Paneta.
"Rezultat bi bio jednak razaranju Perl Harbora, a došlo bi i do fizičkog uništenja i gubitaka života. Takav napad paralisovao bi i šokirao naciju i stvorio dubok osjećaj osjetljivosti", dodao je on.
Zvaničnici Pentagona takođe navode da Paneta pokušava da progura zakon na Kapitol hilu. Novi zakon zahtijevaće i nove standarde za ključna infrastrukturna postrojenja, kao što su elektrane, vodovodi i gasovodi, gdje bi hakerisanje moglo da izazove ozbiljne gubitke i štetu.
Republikanci blokirali zakon
U avgustu, zakon o sajber bezbjednosti koji je bio prioritet administracije u oblasti nacionalne bezbjednosti, blokirala je grupa republikanaca, predvođena senatorom iz Arizone Džonom Mekejnom, koji je stao na stranu američke Trgovinske komore i rekao da bi to bilo preveliko opterećenje za korporacije.
Njujork tajms ukazuje da su SAD, iako to nikada nisu priznale, i same protiv svojih protivnika organizovale sajber napade i da je predsjednik Barak Obama na početku mandata naredio sofisticirane napade na kompjuterske sisteme koji upravljaju glavnim iranskim nuklearkama.
( Vijesti online )