Nastavljena sječa na Pravnom: Smijenjene Jelić i Miladinović

Bura na Pravnom fakultetu ne jenjava, smijenjeni dekan Drago Radulović će protiv odluke Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore podnijeti žalbu Upravnom sudu

710 pregleda19 komentar(a)
13.10.2012. 14:00h

Smijenjeni dekan Pravnog fakulteta Drago Radulović žaliće se Upravnom sudu na odluku Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore (UCG), na osnovu koje je smijenjen, a na toj univerzitetskoj jedinici uvedena prinudna uprava, saznaju “Vijesti”.

Prema nezvaničnim informacijama, Radulović je juče dobio odluku o razrješenju, a istim rješenjem smijenjene su i prodekanice Snežana Miladinović i Ivana Jelić.

Upravni odbor Univerziteta razriješio je prije četiri dana Radulovića zbog, kako je objašnjeno, nepoštovanja i ignorisanja odluka tog univerzitetskog tijela da dostavi finansijski i izvještaje o stanju nastavničkog i saradničkog kadra na Fakultetu, te o svim primanjima zaposlenih.

U rješenju, saznajemo, stoji da bivši dekan nema pravo žalbe na odluku organima UCG, već samo nadležnim sudovima.

Radulović je, tvrdi izvor “Vijesti”, juče odbio ponude kolektiva i studenata da se obustavi rad na fakultetu, a nastava bojkutuje, dok se ne preispita odluka UO.

“Profesor Radulović je to odbio, jer ne želi da se stekne utisak da zbog svoje fotelje žrtvuje svoje saradnike i studente. On smatra da, kako stoji u odluci, treba da podnese tužbu nadležnim sudskim instancama, prvenstveno Upravnom sudu. Ima elemenata i za inicijativu Ustavnom sudu, s obzirom na način na koji donesen i iskorišćen Pravilnik o postupku za utvrđivanje privremenih mjera za upravljanje u obezbjeđivanje funkcionisanja UCG”, kazao je “Vijestima” profesor koji je želio da ostane anoniman.

U zaštitu smijenjenog dekana Pravnog fakulteta juče je stao i dio njegovih bivših kolega, koji su se javno oglasili, ocijenjujući da je to što se dogodilo napad na čitav Pravni fakultet i njegovu tradiciju. U saopštenju koje potpisuje „Kolektiv pravnog fakulteta“, ali na kome nema nijednog pojedinačnog imena, traži se kazna za one koji su učestvovali u smjeni dekana i uvođenje privremenih mjera na fakultetu.

Ukoliko se to ne desi, oni predviđaju crne dane za čitav Univerzitet, za koji već tvrde da mu je ukinuta autonomija.

„Donošenjem Pravilnika o postupku za utvrđivanje privremenih mjera za upravljanje i obezbjeđenje funkcionisanja UCG jednim potezom srušeno je sve što su gradile generacije slobodoumnih i časnih pripadnika naše akademske zajednice. Danas je žrtva ovog pučističkog akta Pravni fakultet i dekan Pravnog fakulteta, a samo je pitanje ko će biti sljedeći,” konstatuje se u saopštenju.

U saopštenju se poziva crnogorska naučna i stručna javnost, sadašnji i bivši studenti, kao i saradnici Pravnog fakulteta iz 40 generacija „da se pridruže u odbrani integriteta i dostojanstva od udara onih koji su interesno povezani i motivisani na ovaj vandalski čin bez presedana”.

Oni upozoravaju da će po visokoškolski sistem nastupiti „nesagledive posljedice, ukoliko u najskorije vrijeme protagonisti ovog čina ne budu sankcionisani”.

Mujović: Ja sam bio bolji

Bivši dekan Pravnog fakulteta Ranko Mujović optužio je razriješenog dekana te univerzitetske jedinice Draga Radulovića da je žrtvovao druge, da bi ostvario svoje sebične i protivzakonite interese.

Mujović je agenciji MINA kazao da za vrijeme njegovog mandata nije bilo mobinga, protjerivanja sa posla, kao i da on nikada nije zapošljavao djecu, rođake i kumove.

“Za cijelo vrijeme trajanja mog trogodišnjeg mandata dekana, zbog anonimnih prijava i podvala, bio sam pod lupom svih mogućih kontrolnih institucija, od Univerziteta Crne Gore, preko Državne revizorske institucije, Vrhovnog državnog tužilaštva, raznih vrsta inspekcija, koje nijesu utvrdile nijednu nezakonitost u mom radu”, kazao je Mujović.

On se osvrnuo i na Radulovićeve riječi da sada “normalno rade organi Pravnog fakulteta”, tvrdeći da se situacija u kojoj nema sekretara fakulteta, davanje otkaza najkvalitetnijim asistentima, tuče, krivične prijave, ne mogu smatrati takvim. U toku Mujovićevog rukovođenja Pravnim fakultetom, ta ustanova je dospjela u žižu javnosti zbog čestih skandala, od prepravljanja ocjena asistentima do optužbi u vezi sa vođenjem finansija.

Bivši saradnici na Pravnom fakultetu Lana Burić, Slađana Asanović i Nikola Mugoša, koji smatraju da su nezakonito otpušteni, pozdravili su juče uvođenje prinudne uprave.

“Sada već bivša Uprava na čelu sa Radulovićem vršila je mobing nad nama, pokušavala je na sve načine da nas osporava i unizi, neki od nas su i fizički napadnuti, a na kraju smo i nezakonito dobili otkaze. S druge strane, ta ista Uprava, iz samo njima znanih razloga, štitila je i produžavala ugovore saradnicima koji ne ispunjavaju uslove za posao saradnika u nastavi“, naveli su oni u saopštenju dostavljenom agenciji MINA.

Galerija

pravni fakultet FOTO: Luka Zeković