1.140 građana Tužilaštvu prijavilo sumnje u lažiranje njihovih potpisa podrške
U toku su i grafološka vještačenja, odnosno provjera rukopisa
Gotovo tri mjeseca od kako su se brojni građani, uključujući i javne ličnosti, žalili kako su njihovi lični podaci zloupotrijebljeni, a potpisi falsifikovani u svrhu podrške predsjedničkim kandidatima, iz Tuzilaštva otkrivaju dokle su stigli u istrazi.
"Do sada je u Tužilastvo pristiglo oko 1.140 prijava građana, u svim postupcima pokrenut je izviđaj, dakle, u svim postupcima zatražena su potrebna izjašnjenja od DIK-a, zatražili smo obrasce za svakog građanina pojedinačno, na kojima se nalazi potpis podrške za koji se tvrdi da nijesu potpisali", kazala je Danka Ivanović Đerić iz Osnovnog držanog tužilaštva.
U toku su i grafološka vještačenja, odnosno provjera rukopisa.
"Preko 400 predmeta je već poslato na vještačenje i dobili smo određene rezultate. Saslušano je 960 svjedoka, odnosno građana u svojstvu svjedoka, s tim što saslušanja se i dalje vrše svakodnevno, tako da se ovaj broj povećava iz dana u dan", kazala je Ivanović Đerić.
U CDT-u, preko čije aplikacije je pristiglo najviše prijava građana, razumiju da proces zahtijeva vrijeme
"Ali mislim da zainteresovana javnost treba da nastavi da insistira na tome da se ovaj slučaj izvede do kraja, da se utvrdi djelo i da se nađu počinioci zato što je neko falsifikovao naše potpise, neko je zloupotrebljavao naše lične podatke i to ne bi smjelo zbog povjerenja građana u sistem da ostane nekažnjeno", kazala je Milica Kovačević iz CDT-a.
Iz Tužilaštva poručuju da još ne mogu da govore o sadržini dokaza, te da i dalje nema osumnjičenih u ovom slučaju.
"U ovom trenutku nemamo identifikovana lica, već smo taj podatak zatražili od policije, tako da u ovom trenutku nemamo konkretno lice protiv koga je pokrenut postupak, s tim što je postupak u toku i radi se na prikupljanju dokaza u tom cilju", kazala je Ivanović Đerić.
Da se slični problemi ne bi ponavljali na narednim izborima, u CDT-u ističu da je neophodno promijeniti Zakon, posebno u dijelu koji se odnosi na način prikupljanja potpisa podrške.
"Da se potpuno odustane od prikupljanja potpisa i da se taj sistem zamijeni sistemom deponovanja nekog iznosa novca, koji će se vratiti partijama i kandidatima koji osvoje određeni minimalni broj glasova. Bilo je i drugih predloga, jedan je interesantan – da se značajno smanji broj potpisa i da se ovjerava kod notara, da bi se izbjegle zloupotrebe jer se nama nipošto ne smije desiti da u izbore 2020. uđemo sa ovim istim problemom", kazala je Kovačević.
Zanimljivo je da su tri od četiri kandidata za predsjednika države – Vasilije Miličković, Hazbija Kalač i Dobrilo Dedeić, na izborima održanim u aprilu, osvojila značajno manji broj glasova od broja potpisa podrške.
( Ljubica Milićević )