Doba kada Ujedinjene nacije nemaju moć
Godišnji sastanak šefova država ili vlada 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija krajem septembra u Njujorku je važno vrijeme za međunarodnu diplomatiju
Paralisanje, blokiranje, zaustavljanje – iz Savjeta bezbjednosti u posljednje vrijeme stižu samo loše vijesti, prije svega kada je riječ o Siriji. U tom duhu se održava ovogodišnja Generalna skupština Ujedinjenih nacija, piše "Deutsche Welle".
Godišnji sastanak šefova država ili vlada 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija krajem septembra u Njujorku je važno vrijeme za međunarodnu diplomatiju.
"Prvenstveno ćemo biti zaokupljeni eskalacijom situacije u Siriji", kazao je Ban Ki Mun na početku zasedanja Generalne skupštine.
Brahimi veća nada od Saveta bezbednosti
Rusija i Kina su do sada tri puta zaustavile usvajanje rezolucije kojom su zapadne zemlje htjele da povećaju pritisak na sirijskog vlastodršca Bašara al Asada.
Obije ove zemlje s pravom veta su u dobrim odnosima s vladom u Damasku. Ali, ovo kočenje ne šteti samo sirijskom narodu, već i ugledu Savjeta bezbjednosti, kaže generalni sekretar UN Ban Ki Mun.
Njemački ministar inostranih poslova Gido Vestervele apeluje na Kinu i Rusiju da više ne štite i ne podržavaju Asadov režim.
"Ova nesrećna blokada u Savjetu bezbjednosti koja je za svaku osudu mora biti prevaziđena", požalio se Vestervele prije puta u Njujork na Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija. No, ipak se nada da će na Generalnoj skupštini doći do pozitivnih pomaka.
Kako u Savjetu bezbjednosti nema napretka, jedina nada ostaje specijalni izaslanik za Siriju Lakdar Brahimi. On trenutno radi na izradi plana kako bi se okončalo krvoproliće, a tu bi centralnu ulogu igrale regionalne sile.
Prema izvještajima Ujedinjenih nacija u Siriji je od početka sukoba živote izgubilo 18.000 ljudi, prije svega civila.
Njemačka je još samo do kraja godine nestalna članica Savjeta bezbjednosti a u septembru će predsedavati sednicom. Ministar Vestervele će 26. septembra predsjedavati sjednicom na kojoj bi trebalo doći do tješnje saradnje Ujedinjenih nacija i Arapske lige.
Tema broj dva: Palestina i Izrael
Prazna stolica sa imenom Palestine - dio akcije za prijem ove zemlje u članstvo UN
Druge teme koje će se naći na stolu sljedećeg utorka su aktuelni nemiri u islamskom svetu, te situacija na Bliskom istoku.
A to što se na polju izraelsko-palestinskog problema ništa ne pomjera, biće pripisano Baraku Obami da ima premalo uticaja na obije strane. On će iskoristiti svoj govor na Generalnoj skupštini kako bi stao u odbranu svoje spoljne politike.
Očekuje se da će ići i do spora s Iranom o njegovom nuklearnom programu. Jer, Izrael već duže vrijeme pokušava da izvrši pritisak na Sjedinjene Države kako bi se izvršio napad na iranska nuklearna postrojenja.
Posebna pažnja će biti posvećena izlaganju palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa. On je prošle godine zatražio da Palestina bude primljena u punopravno članstvo UN, što su između ostalih blokirale i Sjedinjene Države koje imaju pravo veta.
Abas bi ovaj put mogao da pokuša da poboljša status i izvojeva više prava u Ujedinjenim nacijama. Za to mu je potrebna saglasnost Generalne skupštine, a ona je gotovo već izvjesna.
Galerija
( Vijesti online )