Demokratski front će prvo provjeriti EPCG
Država je većinski vlasnik EPCG, ali strateški važnom kompanijom upravlja italijanski A2A, koji je manjinski akcionar
Prva mjera u oblasti energetskog sektora koju namjerava da sprovede Demokratski front (DF), ako osvoji vlast na predstojećim izborima, jeste preispitivanje dokapitalizacije i djelimične privatizacije Elektroprivrede (EPCG).
Država je većinski vlasnik EPCG, ali strateški važnom kompanijom upravlja italijanski A2A, koji je manjinski akcionar.
DF u energetskom sektoru namjerava da sprovede ukupno 27 mjera kojima bi se, prema riječima funkcionera DF-a Strahinje Bulajića, prekinuo dosadašnji nedomaćinski i nestručan odnos prema najznačajnijem resursu u državi.
“Elektroenergetski sektor mora da bude u većinskom vlasništvu države sve dok se u zavisnosti od stepena ekonomskog razvoja ne stvore uslovi za njegovo restrukturiranje”, kazao je Bulajić.
Deficit električne energije (koji je posljednjih godina od 1,4 do dvije milijarde kilovat-časova sa tendencijom rasta) DF bi riješio ili izgradnjom novih proizvodnih kapaciteta ili racionalnim gazdovanjem energijom.
Koliko je elektroenergetski deficit ozbiljan problem u državi Bulajić je ilustrovao podatkom da je od 1999. do 2009. godine uvezeno oko 15,2 milijarde kilovat-časova za koje je plaćeno oko 665 miliona eura.
Front planira, između ostalog, izgradnju jedne elektrane na tečni naftni gas kojom bi se riješilo pitanje deficita u kratkom vremenu.
Bulajić je procijenio da bi se na taj način proizvele zadovoljavajuće količine energije od 1,5 do 2,3 milijarde kilovat-časova.
“Prednosti te enelektrane bi bile i u tome što bi se proizvodila konstantna energije, rok izgradnje bi bio dvije godine, cijena izgradnje bila bi niža od drugih energetskih postrojenja ...”, naveo je Bulajić.
U programu Fronta je i da se sa Gaspromom pregovora kako bi se obezbijedilo da jedan krak “Južnog toka” prođe kroz Crnu Goru koji bi, između ostalog, koristio za proizvodnju glinice i aluminijuma u Kombinatu aluminijuma.
U planu DF-a je inoviranje Zakona o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika i intenziviranje geoloških istraživanja nafte i prirodnog gasa na kopnu i podmorju Crne Gore.
Član Savjeta DF -a Goran Đukanović ocijenio je da rješavanje ekonomskih problema mora biti prioritet.
“Od perioda raspada Jugoslavije i sankcija suočavamo se sa problemima u metalskoj industriji koji su posljednjih godina kulminirali. A nedostatak investicija za energetski sektor i deficit električne energije dovode državu u bezizlaznu situaciju”, ocijenio je Đukanović.
( Marija Mirjačić )