Policajci tvrde da nijesu tukli Pejanovića, niti išta čuli
"U betonjerku su mogli da uđu starješina i vođa smjene, kao i svi oni koji su hijerarhijski iznad nas”,
Policajci Ivica Paunović, Milan Kljajević, Milanko Leković, Bojan Radunović i Dobrivoje Đuričić rekli su juče u podgoričkom Osnovnom sudu da nijesu učestvovali u prebijanju pokojnog Aleksandra Pejanovića, te da nijesu ni čuli, niti vidjeli da ga je neko, prije četiri godine, tukao u pritvoru podgoričke policije.
Paunović, Kljajević i Leković optužnicom se terete za nanošenje teške tjelesne povrede, kao i zlostavljanje i mučenje, dok su Radunović i Đuričić optuženi privatnom tužbom za tešku tjelesnu povredu i zlostavljanje i mučenje putem pomaganja, kao i neprijavljivanje u sticaju sa nesavjesnim radom.
Paunović je rekao da se ne sjeća baš najbolje šta se događalo krajem oktobra i početkom novembra 2008. u prostorijama za zadržavanje, ali da zna da je Pejanović doveden u njegovoj smjeni. On je naveo da je tada sa njim radio i Goran Stanković, te da je vidio da Pejanović na licu ima “neke povrede, koje su ranije konstatovane u zapisniku”.
Oprečne izjave
Iako je juče rekao da Pejanovića nije prebacivao iz jedne ćelije u drugu, sudija ga je upozorila na njegov ranije dati iskaz u kojem je naveo da ga je prebacio u drugu ćeliju, jer je tamo bilo toplije, pa ga ujutro vratio u njegovu ćeliju.
“Prošlo je puno vremena, ne mogu se sada sjetiti baš svega”, rekao je Paunović
“Prošlo je puno vremena, ne mogu se sada sjetiti baš svega”, rekao je Paunović.
Kljajević i Leković su istakli da se Pejanović nije žalio na bilo kakve povrede, te da, ako ga je neko tukao, nije se moglo dogoditi u njihovoj smjeni.
“On je doveden oko pola jedan, a sam je rekao da su ga prebili maksimalno tri, četiri sata nakon toga. Naša smjena počela je u 19 časova”, naveo je.
Penzionisani Đuričić je istakao da mu niko za njegove 33 godine rada nikada nije prigovorio, jer se uvijek trudio da pomogne svima, te da ništa od povreda kod Pejanovića nije primijetio, osim onih koje su zabilježene pri njegovom dolasku, i koje mu je sam Pejanović rekao da je zadobio na mitingu.
Viši sud je, u prethodnom postupku kada su Paunović, Kljajević i Leković osuđeni na tri i pet mjeseci zatvora, vratio predmet na ponovljeno suđenje, jer po njihovom mišljenju u tom postupku nijesu utvrđene sve činjenice, a tužilac Saša Čađenović je promijenio činjenično stanje, ali ne i pravnu kvalifikaciju i stavio im na teret laku tjelesnu povredu.
Pejanović je ubijen u maju prošle godine ispred zgrade u kojoj živi, a za ubistvo je optužen policajac Zoran Bulatović. Suđenje policajcima se nastavlja 23. oktobra.
U betonjerku mogli da uđu svi nadređeni
Policajac Milenko Leković prigovorio je na izjavu Đuričića, koji je tvrdio da u “betonjerku” mogu da uđu samo oni iz smjene, ali ne i ostali iz UP.
“Ukoliko sam dobro čuo, kolega je rekao da tu nije mogao ući niko, što nije tačno. Mogli su da uđu starješina i vođa smjene, kao i svi oni koji su hijerarhijski iznad nas”, rekao je Leković.
U podgoričkom Osnovnom sudu u toku je i postupak protiv starješine podgoričke policije Ratka Rondovića i njegovog pomoćnika Dušana Raičevića za nesavjestan rad u službi povodom ovog slučaja. Oni su optuženi da su nepreduzimanjem ovlašćenja iz svoje nadležnosti stvorili uslove i otklonili prepreke da Pejanovića, za sada nepoznati pripadnici Interventne jedinice, više puta prebiju.
( Maja Boričić )