Klinički centar CG: Intervencije na srcu sada bez skalpela
Riječ je o savremenoj metodi ugradnje zaliska bez operacija, koja se koristi kod pacijenata kod kojih je rizik ishoda operativnog zahvata visok
U Kliničkom centru Crne Gore nedavno je uspješno urađena četrnaesta intervencija nehirurške zamjene aornog zaliska.
Riječ je o savremenoj metodi ugradnje zaliska bez operacija, koja se koristi kod pacijenata kod kojih je rizik ishoda operativnog zahvata visok.
Te intervencije se rade u Centru za kardiohirurgiju već godinu i po, a izvodi ih medicinski tim, na čelu sa direktorom Centra doc. dr Aleksandrom Nikolićem i šefom Angio sale Kliničkog centra prof. dr Goranom Nikolićem.
Profesor Nikolić je kazao “Vijestima” da planiraju da urade još sedam takvih intervencija do kraja godine, najkasnije do početka naredne.
“Radi se o bolesti aortnog zaliska. Zbog raznih bolesti taj zalizak propada i ne može da funkcioniše kako treba, tako da srce mora napornije da radi. Taj problem se liječi hirurški, što je metoda izbora i radi se tako što se operacijom stavlja vještači zalizak.
To je jedna traumatična operacija, skopčana sa rizikom, koji se povećava sa godinama, i prisustvom drugih bolesti, kao što su šećerna bolest, infarkt srca, šlog, moždani udar”, kazao je Nikolić.
Kada je rizik ishoda operacije 30, 40 odsto, objašnjava Nikolić, neprihvatljivo je da se zahvat radi.
Profesor Nikolić je kazao “Vijestima” da planiraju da urade još sedam takvih intervencija do kraja godine, najkasnije do početka naredne“Kod tih bolesnika koristi se metoda bez otvaranja grudnog koša i bez operacije. Procedura je vrlo slična plasiranju koronarnog stenta - ulazi se kroz arterije nogu, kateterom se dolazi do zaliska, i pozicionira se specijalni srčani zalizak koji funkcioniše umjesto oboljelog”, kazao je Nikolić.
On je rekao da nijesu imali ozbiljnih komplikacija prilikom intervencija.
“Intervencija vještačkog zaliska bez operacije prvi put je urađena 2002. godine. Ta procedura, koja traje oko dva sata, i dalje se nalazi u fokusu svih mogućih analiza.
Za svakog pacijenta, koga mi radimo, potrebne analize – ehokardiografiju, skener i angiografiju, šaljemo američkom centru, koji procjenjuje sa medicinske tačke gledišta da li je procedura indikovana. Centar na osnovu procjene isporučuje zalizak koji najviše odgovora tom pacijentu”, rekao je Nikolić.
Osim Kliničkog centra, te intervencije rade i u Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Grčkoj.
“Suština ove procedure je priprema za jednu novu hirurgiju, čija je težnja da se stvori minimalno invazivna hirurgija sa što manje trauma, operacija, sječenja. Sada je namjera da se radi ciljano, za šta je potrebna odlična dijagnostika”, kazao je Nikolić.
On priznaje da je nova intervencija nesavršena, ali je kazao da se popravkom opreme i sticanjem iskustva, radi na toj, takozvanoj hibridnoj hirurgiji.
“Tendencija je da se sve vaskularne procedure rade u posebnim salama koje imaju dobru rendgensku opremu, koja će omogućiti pomoć pri izvođenju intervencija. Takođe, budućnost hirurgije je uz robotiku, jer su ljudska ruka i oko nesavršeni.
To su sofisticirane, minimalno invazivne intervencije koje će omogućiti da se pacijent, uz najmanje komplikacije, što prije oporavi. Nezaboravna je ekonomska isplativost takvih zahvata”, kazao je Nikolić.
Iz Ministarstva zdravlja su pohvalili rad Centra za kardiohirurgiju, koji se svojim rezultatima, kako su saopštili, svrstao u prestižne centre regiona.
“Od osnivanja Centra 2002. godine do 2008. godine, obavljalo se oko 130 operacija godišnje, dužina čekanja na operaciju srca iznosila je i više od dvije godine, a značajan broj pacijenata, oko 300 godišnje, upućivan je na operativno liječenje van Crne Gore”, saopštili su iz resora dr Miodraga Radunovića.
Situacija je, kako su saopštili, nakon reorganizacije, potpuno drugačija.
“U 2010. godini urađeno je 416 operacija sa 5.626 bolničkih dana i iskorišćenost kapaciteta od 81 odsto, a u 2011. godini je bilo 445 operacija, smanjena je prosječna dužina liječenja na 9,2 dana i iskorišćenost kapaciteta iznosila je 79 odsto”, saopštili su iz Ministarstva.
U prvih pet mjeseci ove godine urađena je 141 operacija.
“Sve ovo ukazuje da Crna Gora spada u rijetke zdravstvene sisteme koje nemaju listu čekanja za tako složene operacije”, poručuju iz Ministarstva.
Uskoro specijalizacija kardiohirurgije
Iz Ministarstva zdravlja naglasili su da je cilj da se obuhvat kardioloških procedura proširi, shodno najnovijim naučnim saznanjima i tehnološkim dostignućima, dok postignuti rezultati pokazuju da “crnogorska kardiohirurgija ima svijetlu budućnost i da može da radi i najsloženije procedure”.
“Jedan od razloga uspjeha je i činjenica da se rad Centra primarno bazira na domaćem kadru, gdje naši kardiohirurzi samostalno izvode sve operacije na otvorenom srcu.
Posljednjom raspodjelom specijalizacija kardiohirurgiju će pohađati četiri ljekara, čija je prosječna ocjena tokom studiranja veća od devet”, saopšteno je iz Ministarstva.
Takođe, vijeće Medicinskog fakulteta usvojilo je plan i progam specijalizacije iz kardiohirurgije, a Ministarstvo zdravlja će uskoro kroz izradu pravilnika omogućiti da se i ova specijalizacija može završiti u Crnoj Gori.
Galerija
( Dražen Đurašković )