Policija i ANB o "Vijestima": Bezbjedni ste kao i do sada
Iz policije, nijesu odgovorili da li, s obzirom da niko nije razgovarao sa njihovim službenicima, znači da su zaposleni u “Vijestima” praćeni
Službenici Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) utvrdili su da zaposleni u “Vijestima” ne treba da se plaše za svoju bezbjednost, kao i da imovina te firme nije ugrožena.
Odgovor iz policije stigao je nakon nešto više od četiri mjeseca, pošto je izvršni direktor “Vijesti” Željko Ivanović tražio od direktora Uprave policije Božidara Vuksanovića da službenici te institucije “stručno i profesionalno procijene bezbjednost imovine i svakog novinara pojedinačno, urednika i vlasnika”.
Uprkos tome što se Ivanović prvom policajcu Crne Gore obratio nakon što je prebijena novinarka “Vijesti” Olivera Lakić i pisanih prijetnji likvidacijom novinaru Rajku Miliću, iz te institucije tvrde da ne raspolažu podacima o potencijalnoj ugroženosti novinara i imovine “Vijesti”.
Olivera Lakić
“Službenici Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost su preuzeli mjere i radnje iz svoje nadležnosti. S tim u vezi, obavještavamo Vas da ne raspolažemo podacima o potencijalnoj ugroženosti bezbjednosti zaposlenih i imovine DOO Daily press - ND Vijesti”, piše u odgovorima Uprave policije, koje je potpisao pomoćnik direktora Vojislav Marković.
“Vijesti” su zatražile dodatna objašnjenja od policije, pitajući ih koje su metode koristili prilikom procjene bezbjednosti i da li je bilo neophodno da svi ili neki od zaposlenih u “Vijestima” budu pozvani na razgovor povodom tih provjera.
“Metode koje su korišćene predstavljaju skup aktivnosti i postupaka koji su regulisani određenim policijskim procedurama. Za procjenu o potencijalnoj ugroženosti imovine DOO 'Daily Press' nije postojala neophodnost da zaposleni ili neko od njih, budu pozvani na razgovor”, piše u odgovoru UP.
Iz policije, međutim, nijesu odgovorili da li, s obzirom na to da niko od zaposlenih tim povodom nije razgovarao sa njihovim službenicima, to znači da su zaposleni u “Vijestima” praćeni.
Božidar Vuksanović
Sagovornici “Vijesti” iz policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost nezvanično su saopštili da su metode, kojima se utvrđuje da li je nečija bezbjednost ugrožena, tajne, a da ih sprovode službenici Sektora za obezbjeđene ličnosti i objekata i službenici tajne policije.
Oni su istakli da tokom procjene da li je neka osoba bezbjedna, nije obavezno s njom razgovarati, a “razni su načini da se dođe do relevantnih podataka”.
“Provjeravaju se podaci o ličnosti, kaznene evidencije, kontakti, ispituje se da li je toj osobi prijećeno, ako jeste koji je stepen prijetnje, da li je to još aktuelno. Ako je bilo prijetnji, onda se provjerava da li su ti koji su ugrožavali nečiju bezbjednost uhapšeni, s kim su povezani, da li su uslovi za opasnost prestali. Metodika kojom se to radi je tajna, a načini da se procijeni nečija bezbjednost su razni”, pojasnio je sagovornik iz ANB-a.
On je kazao da je nemoguće da policija i ANB zna da se nekome prijeti ako ta osoba ne prijavi prijetnju policiji.
“Ako novinar ili bilo koji građanin ne prijavi policiji prijetnje koje dobija, onda policija i ne može znati za to, izuzev ako je osoba kojoj se prijeti pod mjerama tajnog nadzora. Kada se prijavi, radi se policijska provjera i na osnovu toga utvrđuje da li je osoba ugrožena”, kazao je on.
Iz policije je pojašnjeno da nije obavezno niti propisano pozivati na razgovor osobe čija se procjena bezbjednosti radi, ali da se to u nekim slučajevima sprovodi. Ako se osoba pozove na razgovor, onda joj se postavlja set ličnih pitanja koja im pomažu u stvaranju slike o nečijoj bezbjednosti.
Izuzev razgovora, radi se i policijska provjera, a nakon sumiranja procjene policije i ANB-a donosi zaključak da li je nekome potrebno obezbjeđenje ili nije, pojasnio je sagovornik iz policije.
Rajko Milić
U prvom pismu Vuksanoviću, direktor “Vijesti” je podsjetio na fizički napad na novinarku Lakić, pisane prijetnje novinaru Miliću, njemu i direktoru i TV Vijesti Slavoljubu Šćekiću.
Tada je objasnio da iza pisanih prijetnji stoji Lutrija Crne Gore, “dakle, lično gospoda Brano Mićunović i Sava Grbović Džigi, vlasnici te kompanije”.
“Zbog svega ovoga cijenimo da su i životi i imovina naše kompanije moguće ozbiljno ugroženi, tražimo od Vas da stručno i profesionalno procijenite bezbjednost naše imovine i svakog pojedinačno novinara, urednika i vlasnika dnevnika 'Vijesti', kako bi time Uprava policije, što joj je i nadležnost, preuzela odgovornost za našu dalju bezbjednost”, piše u prvom pismu Ivanovića.
Nakon što odgovora nije bilo gotovo dva i po mjeseca, Ivanović i glavni i odgovorni urednik “Vijesti” Mihailo Jovović ponovo su pisali, ovoga puta premijeru Igoru Lukšiću i ministru unutrašnjih poslova Ivanu Brajoviću.
Ivan Brajović i Igor Lukšić
Posljednje pismo tim povodom uslijedilo je nakon što je biznismen Zoran Bećirović objavio u “Pobjedi” da mu “Vijesti” i direktor tog lista, “serijom objavljenih neistina pripremaju ubistvo, na sličan način na koji je taj medij pripremio ubistvo njegovog brata Dragana”.
“Vijesti” su najavile da će zbog tih navoda tužiti Bećirovića i “Pobjedu”.
“Iako država i njene institucije pokazuju potpunu nemoć da se odupru ovim parapolitičkim i paramafijaškim centrima moći, podsjećamo vas još jednom na vašu zakonsku i ustavnu obavezu da zaštitite sve građane Crne Gore i njihovu imovinu. U taj red spadaju i dnevnik 'Vijesti', naši novinari i naša imovina. Znamo da biste bili srećniji da nas nema, ali pošto smo tu i ne odustajemo, morate pokazati šta ste učinili i šta ćete učiniti na našoj zaštiti”, piše u pismu Ivanovića i Jovovića.
Ivanović: Sad su garantovali za našu sigurnost
Direktor “Vijesti” Željko Ivanović rekao je da redakciju tog lista raduje što je sa nadležnog mjesta informisana da nema prijetnji, ni zaposlenima u redakciji, ni imovini kompanije.
“Zadovoljstvo je još veće zbog činjenice da je odgovor na naš zahtjev o procjeni bezbejdnosti stigao od Uprave policije i ANB nakon više od četiri mjeseca, što nam govori da su se ove službe temeljno i do detalja bavile izradom tako važnog nalaza. Zaključkom da smo bezbejdni i mi i naša imovina, pomenute službe su preuzele potpunu odgovornost za naše normalno funkcionisanje i garantovale naš normalan i siguran rad, što je u stvari najznačajniji segment dobijene procjene”, kazao je Ivanović.
Hronologija
1. septembar 2007 - Direktor “Vijesti” Željko Ivanović pretučen u centru Podgorice poslije proslave desetogodišnjice rada lista. Ivanovića su oko četiri sata, poslije izlaska iz restorana “Ribnica”, sačekala trojica napadača, koji su ga udarali pesnicama i metalnim predmetima.
5. avgust 2009 - Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša sa sinom Miljanom fizički napao urednika “Vijesti” Mihaila Jovovića i fotoreportera Borisa Pejovića. Mlađi Mugoša u jednom trenutku na Jovovića je potegao i pištolj. Incident izbio nakon što je Pejović pokušao da fotografiše nepropisno parkiran automobil prvog čovjeka Podgorice.
20. januar 2011 - Izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije Zoran Sekulić grubo je izvrijeđao novinara “Vijesti” Miodraga Babovića na platou ispred redakcije, a zatim mu, uz psovke, i prijetio.
14. jul 2011 - Dva službena vozila ND “Vijesti” izgorjela su na Bulevaru revolucije ispred brojeva 32 i 34, preko puta Agencije za nacionalnu bezbjednost.
24. jul 2011 - Službeno vozilo Nezavisnog dnevnika “Vijesti”, “opel” (PG CK 572), zapaljeno je oko 4 sata ujutru u Maslinama u Ulici Goce Delčeva.
27. avgust 2011 - Nepoznati napadač na parkingu kod OŠ “Pavle Rovinski” na Starom aerodromu zapalio je kombi “pežo bokser” redakcije “Vijesti”.
7. mart 2012 - Novinarka “Vijesti” Olivera Lakić mučki napadnuta ispred svog stana na Bulevaru Svetog Petra Cetinjskog u Podgorici.
11. april 2012 - Novinaru „Vijesti” i zamjeniku glavnog i odgovornog urednika Rajku Miliću i Zdravku Vučiniću prijećeno zbog pisanja o Lutriji, Savi Grboviću i Branislavu Mićunoviću.
Galerija
( Vlado Otašević, Jelena Jovanović )