"Ibrahim Čikić u zatvoru nije mogao sam da hoda"

"Nije mogao sam da jede, već sam mu stavio ćevap u usta, a on je rekao da mu je to prvo što je pojeo za 15 dana“

257 pregleda4 komentar(a)
Ibrahim Čikić, Foto: Arhiva Vijesti
28.08.2012. 20:04h

Svjedok Rafet Erović ispričao je juče da je pisac Ibrahim Čikić, dok je boravio u bjelopoljskom zatvoru 1994. godine, bio u veoma lošem zdravstvenom stanju i da nije mogao sam da se kreće.

U Višem sudu u Bijelom Polju nastavljeno je suđenje Čikiću, koga je zbog knjige “Gdje sunce ne grije” tužilo devet Bjelopoljaca. Isti su tužili i “Vijesti”, koje su prenijele djelove iz te knjige.

Erović je na sudu kazao da je u februaru - martu 1994. vidio Čikića, kako ga “između sebe” vode dva policajca, jer nije mogao sam da hoda.

“Bio je u teškom stanju i izgledao je mnogo gore nego prije pritvaranja, a što je bilo očigledno. Čikića sam znao odranije, nijesmo se družili, ali smo se pozdravljali, pa sam mogao jasno da uočim da mu je zdravstveno stanje mnogo gore nego prije boravka u pritvoru. Ranije je imao oštećen vid, ali se samostalno kretao”, ispričao je Erović.

Dodao je da Čikić nije mogao sam ni cipele da obuje, kao i da je po tijelu imao modrice, koje, kako je kazao, ne zna kako su nastale.

“Čim smo ga doveli u sobu, stavili smo ga da sjedne,nije me prepoznao, niti je vidio kada sam mu nudio hranu. Nije mogao sam da jede, već sam mu stavio ćevap u usta, a on je rekao da mu je to prvo što je pojeo za 15 dana“, kazao je Erović.

"Koliko se sjećam, niko ga nije posjećivao, a zašto je bilo tako, nije mi poznato. Znam da se žalio da su mu posjete bile zabranjene”

Posjete bile zabranjene?

Naveo je da, dok su boravili u sobi, niko od službenika zatvora nije dolazio specijalno da obilazi Čikića ili da ga odvodi negdje.

“Ne mogu se izjasniti da li su u vremenu dok smo bili zajedno Čikiću bile dozvoljene posjete. Koliko se sjećam, niko ga nije posjećivao, a zašto je bilo tako, nije mi poznato. Znam da se žalio da su mu posjete bile zabranjene”, ispričao je svjedok.

Osnovni sud u Bijelom Polju u julu prošle godine donio je rješenje o obustavljanju krivičnog postupka protiv Čikića koga su sugrađani Luka Bulatović, Tomislav Karišik, Vučić Popović, Milko Kljajević, Dušan Obradović, Vukić Šuković, Blažo Marijanović, Radoman Vuković i Radojko Veličković, teretili da ih je oklevetao u knjizi “Gdje sunce ne grije“, koja je u nastavcima objavljivana u 'Vijestima'.

Stavite tačku na produženi genocid

Čikić je saopštio „Vijestima“ da je i jučerašnje ročište pokazalo da je preživio “strašan genocid“.

“Najtragičnije u svemu je što se taj produženi genocid i dan danas nastavlja nada mnom. Crnogorsko pravosuđe i danas, 18 godina poslije policijske akcije 'Lim', nastavlja sa produženim progonom mene i moje porodice. Očekujem reakciju svih međunarodnih i domaćih relevantnih faktora, da se prekine ovo sramno farsično suđenje i da se definitivno stavi tačka na ovaj slučaj”, kazao je Čikić.