Merkel za novi ugovor o EU
Nacrt ugovora bi pripremila konvencija koju će činiti predstavnici nacionalnih vlada i parlamenata, Evropskog parlamenta i Komisije,
Planovi njemačke kancelarke Angela Merkel za novi ugovor kojim će se definisati funkcionisanje Evropske unije postaju konkretniji. Prema saznanjima „Špigla“, njemačka liderka želi da EU počne da radi na nacrtu ugovora već ove godine, sa ciljem da se Briselu pruži veće ovlašćenje da kontroliše nacionalne budžete. Međutim, mnoge zemlje se duboko protive ovoj ideji.
Ovaj ugovor bi otvorio put za dublju evropsku integraciju i pružio novu pravnu osnovu za blok. Savjetnik Angele Merkel za politiku Evropske unije, Nikolas Majer Landrut, izrazio je ovu želju u razgovorima na visokom nivou sa zvaničnicima EU u Briselu, saznaje njemački nedjeljnik.
Očekuje se da će datum konvencije biti preciziran na samitu EU u decembru. Merkelova se već neko vrijeme zalaže za dopunjavanja nedavno odobrenog fiskalnog sporazuma, kojim se usklađuju budžetne politike unutar 25 od 27 zemalja EU, političkom unijom. Njemačka bi na primjer voljela da vidi pravnu osnovu koja bi pružila nadležnost Evropskom sudu pravde da prati budžete zemalja članica i kažnjava one države koje se ne bi pridržavale dogovorenih pravila.
Za sada, međutim predlog Njemačke nema puno pristalica među ostalim članicama EU. Tokom sastanka takozvane Grupe budućnosti, neformalnog okupljanja 10 ministara spoljnih poslova iz zemalja EU, većina se usprotivila pozivu njemačkog ministra spoljnih poslova Gida Vestervelea za organizovanje konvencije o novom ugovoru. Ostale zemlje, uključujući Irsku ne žele da rizikuju održavanje nacionalnog referenduma, koji bi novi sporazum EU podrazumijevao u nekim zemljama članicama. Poljska, bliski partner Berlina, takođe vjeruje da trenutno nema velike šanse za postizanje kompromisa među 27 članica.
Kada je Merkelova prethodno pokrenula ovo pitanje tokom samita EU u decembru prošle godine, mnogi su reagovali sa negodovanjem. U početku, ostale zemlje EU nijesu podržavale pozive Merkelove i tadašnjeg francuskog predsjednika Nikole Sarkozija za automatsko sankcionisanje višestrukih prekršioca budžetnih pravila. Na kraju, Francuzi i Njemci su pronašli zajedničku poziciju, rekavši da će se zalagati za novi EU ugovor – ili sa cijelim blokom ili sa 17 članica eurozone ukoliko druge zemlje ne pristanu na to, zaključuje „Špigl“.
( Vijesti online )