Propali razgovori o regulisanju svjetske trgovine oružjem
Članice UN nisu postigle dogovor u razgovorima o regulisanju trgovine oružjem, koja širom svijeta donosi prihode od nekoliko desetina milijardi dolara.
Pojedine diplomate i pristalice predloženih rješenja optužile su SAD da su odgovorne za neuspjeh višemjesečnog pregovaračkog procesa, prenio je AP.
Nade da će revidirani tekst sporazuma biti usvojen propale su kada je u ponoć istekao rok za njegovo sklapanje. SAD su saopštile da im treba još vremena za razmatranje dokumenta, a dodatno vrijeme zatražile su i Rusija i Kina.
"Ovo je veliki kukavičluk administracije predsjednika Baraka Obame, koja je u posljednjem trenutku poništila napredak prema globalnom spoazumu o naoružanju, u vrijeme kada smo bili nadomak cilja“, izjavila je Sjuzan Nosel, direktor "Amnesty International"-a za SAD.
Ona je podsjetila da je Amerika najveći svjetski izvoznik konvencionalnog naoružanja, ali je "povukla kočnicu“ u razgovorima neposredno prije njihovog istorijskog uspjeha.
"Nacrt sporazuma se nije dopao nekim zemljama, mada se ogromna većina složila", požalio se predsjedavajući konferencije, Argentinac Roberto Garsija Moritan (Roberto Garcia Moritan). Predstavnici 193 zemlje učesnice nisu uspjeli da dođe do konsenzusa.
"Nastavićemo da radimo", dodao je Moritan. Ali, gdje i kada će se nastaviti s radom nije dogovoreno.
Zapadni diplomata koji nije želio da bude imenovan rekao je da razgovori ne mogu biti obnovljeni sve dok se u novembru ne okončaju američki predsjednički izbori.
Glavni američki pregovarač Tomas Kantriman odbio je da izađe pred nekoliko desetina novinara poslije neuspjeha razgovora vođenih u sjedištu UN.
Portparol State Departmenta Viktoria Noland saopštila je poslije sastanka da SAD podržavaju održavanje druge runde pregovora sljedeće godine.
Nacrtom sporazuma predviđeno je da sve države uspostave nacionalne regulative u vezi sa kontrolom transfera konvencionalnog oružja i da se reguliše rad trgovaca oružjem.
Državama bi bilo zabranjeno da isporučuju oružje zemljama koje su pod embargom ili ako bi postojala sumnja da će ono bilo iskorišteno za vršenje genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina.
U dokumentu se navodi da države pri odobravanju izvoza oružja moraju da procijene da li će ta oprema biti korištena za kršenje međunarodnih humanitarnih prava ili humanitarnih zakona ili da li će to naoružanje iskoristiti teroristi ili kriminalci.
Kad je riječ o „nekontrolisanoj poplavi“ oružja poseban problem prestavlja Latinska Amerika. A tužni prvak u ovoj trci je Salvador. Prema zvaničnim studijama u toj zemlji ćete najlakše postati žrtva oružanog nasilja – slijede Irak, Jamajka, Honduras, Kolumbija i Venecuela.
Galerija
( Beta )