Komunalni policajci će moći da koriste sredstva prinude i ulaze u stanove
Vezano za ulazak u tuđi stan, pojašnjeno je da je to moguće kada postoje činjenice koje opravdavaju pretpostavku da je teško narušen komunalni red
Komunalni policajci ubuduće će moći da provjeravaju identitet osoba, koriste sredstva prinude i ulaze u tuđi stan, predviđeno je Nacrtom zakona o komunalnoj policiji. Ministar unutrašnjih poslova Ivan Brajović kazao na okruglom stolu povodom javne rasprave o Nacrtu tog zakona, da se u prethodnom period često dešavalo preplitranje nadležnosti komunalne policije sa odgovarajućim inspekcijskim službama, kao i da je cilj novog zakona razgraničenje poslova. Brajović je naveo da je veoma važan razlog donošenja novog zakona ocjena da će se drugačijim organizovanjem komunalne policije i davanjem ovlašćenja koja do sada nijesu postojala, “kao što su dovođenje, provjera identiteta i sredstva prinude”, doprinijeti sprječavanju prekršaja komunalnog reda kao i preventivnom djelovanju. On je kazao da bez takvih ovlašćenja komunalna policija ne bi bila u stanju da ispuni svrhu postojanja, i istakao da će zakon jasno propisati mehanizme kontrole za upotrebu definisanih ovlašćenja.
”Mehanizmi kontrole uključuju obavezu podnošenja pismenog izvještaja o svakoj upotrebi sredstava prinude kao i obavezi načelnika komunalne policije i rukovodilaca službe da ocjenjuju opravdanost i pravilnost upotrebe sredstava prinude i o tom obavijeste organ nadležan za policijske poslove”, rekao je Brajović. Prema Nacrtu zakona, komunalni policajac ovlašćen je da upozorava, usmeno naređuje, provjerava identitet, primijeni ovlašćenja prema maloljetnicima, ulazi u tuđi stan, dovodi, pregleda osobe i predmete, privremeno oduzima stvari, ali ima pravo i na video nadzor i upotrebu sredstava prinude. Što se tiče sredstava prinude, Nacrtom je predviđeno da ona može biti upotrijebljena "samo ako komunalni policajac u obavljanju posla na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije mprotivni napad". Precizirano je da sredstava prinude obuhvataju fizičku snagu, službene palice i sredstva za vezivanje. “Ako komunalni policajac ne može da utvrdi identitet osobe, ona će je, bez odlaganja dovesti nadležnom organu za policijske poslove radi utvrđivanja identiteta”, kaže se u Nacrtu.
Vezano za ulazak u tuđi stan, pojašnjeno je da je to moguće kada postoje činjenice koje opravdavaju pretpostavku da je teško narušen komunalni red, a izvršenje zadatka komunalne policije zavisi isključivo od neposrednog uvida u tuđi otvoreni ili zatvoreni prostor. ”Komunalni policajac, po ovlašćenju načelnika i rukovodioca službe može ući i pregledati prostor, u prisustvu vlasnika, korisnika ili odgovorne osobe u tom prostoru”. Komunalni policajac može, kada je ovlašćen zakonom, podnijeti i prekršajni nalog kao i zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, prijavu nadležnom organu, ali i podnijeti i obavijestiti drugi nadležni organ da preduzme odgovarajuće mjere.
Komunalni policajac može, kada je ovlašćen zakonom, podnijeti i prekršajni nalog
Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Mladen Jovović rekao je da je Savjet Evrope konstatovao da je sistem lokalne samouprave sa zakonodavno-pravnog aspekta u Crnoj Gori usaglašen sa pravom Evropske unije, kao i da je potrebno dalje raditi na implementaciji propisa kroz decentarlizaciju. On je naveo da je u izradi Nacrta konsultovano iskustvo zemalja regiona ali i da je od svih lokalnih samouprava traženo trenutno stanje normativa i odluka po kojima rade opštinske komunalne službe. “Postoji dosta velika neusaglašenost, neujednačenost i različitost od jednog do drugog grada u načinu rada i propisivanju odluka komunalne policije. U Glavnom gradu je najbolje uređenje ali problem je što je u Podgorici primijećeno i često preplitanje nadležnosti”, rekao je Jovović. On smatra da je neophodno napraviti unutrašnju prelaspodjelu u lokalnoj samoupravi i nadležnim inspekcijama kako bi se izbjegla otpuštanja i preklapanja nadležnosti.
Galerija
( MINA )