Vagnerova tamna strana, kriv za smrt 12 muzičara

Izložba "Nijemi glasovi“ otvorena u sklopu festivala Vagnerovih svečanosti, govori o tamnom poglavlju njemačke istorije kada je ovaj Festival bio zloupotrebljen u svrhe Hitlerovog režima

304 pregleda6 komentar(a)
26.07.2012. 07:54h

Ovog puta Vagnerova izložba "Nijemi glasovi" bila je nešto drugačija.

Najviše jer je pažnju privukla, bista Riharda Vagnera koju je izradio i na pijedestal postavio još nacionalsocijalistički umjetnik Arno Breker, oko koje se ove godine nalaze postavljene sive ploče – njih ukupno 40.

Hitlerov ili Vagnerov klan...

Na pločama su naime utisnute crno-bijele fotografije i tekstovi; biografije muzičara koji su već odavno preminuli, ali koji su sudjelovali na radu Festivala. Svi su oni bili jevreji, a režim Hitlerove Njemačke itekako osjetili i na vlastitoj koži.

Do sada se uvijek polazilo od toga kako su svega dvojica jevrejskih muzičara, članovi orkestra Festivala, izgubili živote tokom nacionalsocijalizma u Njemačkoj.

Međutim, najnovija istraživanja su na svjetlo iznijela jednu sasvim drugu brojku. Riječ je 12 muzičara koji su odvedeni u koncentracione logore gdje su na koncu i ubijeni.

Ipak, novo istraživanje demantuje, ono je potvrdilo još jednu tragičnu činjenicu. A to je da su članovi Vagnerovog klana, prihvatili i širili antisemitska stanovišta i ideje još mnogo prije dolaska na vlast Adolfa Hitlera, čime su mu zapravo na neki način pripremili i „plodno tlo“.

Rasizam, provučen i kroz muziku

"Rihard Vagner je sasvim sigurno u svojem pamfletu "Judaizam u muzici" kao i mnogim antisemitskim stajalištima, pogotovo u posljednjim godinama svog života, svojim porodičnim nasljednicima ostavio sasvim jasne i čvrste ideološke okvire. On je doista bio radikalni antisemita. Njegov je koncept bio – izbaciti sve jevreje iz zemlje i to još 1879. godine!“, kaže Hans Her, kustos izložbe.

Međutim, Vagnerova supruga je bila još radikalnija po ovom pitanju.

"Ona je na Zelenom Brežuljku provodila doista jednu vrstu politike Apartheida.Nakon što je poslije smrti supruga ona preuzela vodstvo, nad Levijem i drugim jevrejskim muyi;arima se doista iživljavala i to na najgori mogući način. Jednog po jednog ih je jednostavno skidala s popisa, odnosno, otpuštala ih“, tvrdi kustos Heer.

"Nijemi glasovi" zapjevali

Specifičnost opere "Nijemi glasovi" nije samo brojnost dokumenata i fotografija 44 muzičara njemačke operne scene iz onog vremena već i – njihovi glasovi.

Naime, u Vijećnici u Bayreuthu će se posjetiocima pružiti i prilika da poslušaju neke od originalnih snimaka muzičara, odnosno, opernih pjevača čija je karijera nasilno prekinuta zato jer su bili jevrejske vjeroispovjesti.

Isto tako, izložba daje uvid i u porodici Vagner. Primjera radi, ovdje se mogu vidjeti materijali koji dokazuju kako je snaha Riharda Vagnera, Vinifred i koja je vodila festival do 1944. godine, imala simpatije prema nacional socijalističkim idejama i stavovima.

Galerija