Kupovna moć Njemaca na nivou iz 1991. godine
Kupovna moć Njemaca ponovo je na nivou iz 1991. godine, a inflacija je u protekle dvije decenije anulirala porast neto zarada
Ovo je zaključak studije Instituta njemačke privrede koji citiraju njemački mediji, a u kojoj se navodi da su od 1991. do 2011. neto primanja zaposlenih u Njemačkoj porasla za 45 odsto.
Međutim, u istom periodu je porast cijena iznosio 43 odsto što znači da prosječan zaposleni Njemac danas sebi ne može da priušti nikakav veći luksuz nego što je to mogao prije dvije decenije.
U studiji se slikovito ilustruje ovaj, za njemačka poimanja, nepovoljan razvoj ukazivanjem na to da je 1991. prosječan zaposleni Njemac radio tri minuta za jednu bocu piva i da je to i danas slučaj. Drugačije rečeno, za istovjetnu potrošačku korpu prosječan Njemac mora danas da radi isto toliko dugo koliko je radio i 1991.
No, nisu se cijene svih proizvoda razvijale tako kao cijene piva. Danas, na primjer, prosječan zaposleni radi šest minuta kraće za kilogram svinjskih kotleta, a pojeftinilo je i niz drugih prehrambenih proizvoda.
Posebno vidno su u proteklih 20 godina pale cijene odjeće i obuće - danas za par ženskih cipela treba da se radi 45 minuta kraće nego 1991. godine, a za muško odijelo čak pet sati kraće.
Drastično su u odnosu na 1991. porasle prije svega cijene goriva i energije. Tako danas prosječan zaposleni Njemac mora dva sata duže da radi za jedan pun rezervoar benzina.
Galerija
( Beta )