Pobunjenici: Аsad transportuje hemijsko oružje ka granci

Bašar Al Asad je optužen da transportuje hemijsko oružje ka granici, a Sirija je objasnila da tu vrstu oružja će iskoristiti jedino u slučaju odbrane od napada

0 komentar(a)
Sirija turska granica, Foto: Rojters
24.07.2012. 07:25h

Sirijski pobunjenici optužili su vlasti u Siriji da su trasportovali hemijsko oružje ka aerodromima na granici zemlje, ne precizirajući o kojoj je granici riječ.

"Mi tačno znamo gdje se nalazi oružje. Predsednik Sirije Bassar El Asad je prenio na aerodrome na granici dio tog oružja sa hemijskim sastojcima i opremu", navodi se u saopštenju Slobodne sirijske vojske, koja je sastavljena od dezeretera iz sirijske vojske i naoružanih pobunjenika.

Prema saopštenju, sirijski režim već mjesecima trasportuje rezerve oružja za masovno uništenje, kako bi "izvršio pritisak na region i međunarodnu zajednicu".

Sirijske vlasti su juče priznale da Sirija poseduje hemijsko oružje, ali su navele da ih neće iskortistiti protiv pobunjenika, već samo u slučaju napada spolja.

Sirija priznala: Imamo hemijsko oružje, koristićemo ga protiv stranih agresora >>>

Predsjednik Sirijskog nacionalnog savjeta, Abdel Baset Sajda, izjavio je da je za očekivati da režim koji "masakrira djecu i siluje žene" iskoristi i hemijsko oružje.

Svijet u strahu od sirijskog hemijskog oružja

Bijela kuća nedavno je upozorila sirijski režim da će počiniti tragičnu grešku ako upotrijebi hemijsko oružje.

Jedan od bivših sirijskih ambasadora kazao je ove nedjelje da je "uvjeren" da će Asad biti spreman da iskoristiti svoje hemijsko oružje, ako osjeti da su mu dani odbrojani.

Nekoliko dana ranije, "Wall Street Journal" je objavio, pozivajući se na izvore obavještajnih službi, da Sirija razmješta hemijsko oružje.

Stručnjaci su po tom pitanju vrlo oprezni. "Informacije s kojima raspolažemo su vrlo šture i kontradiktorne", rekao je jedan strani diplomata.

Osim toga, praktično ne postoje javno dostupni podaci o sirijskom hemijskomm oružju budući da Damask nije član Organizacije za zabranu hemijskog oružja.

Izraelci su dosad pokazali najveću zabrinutost, a jedan od zapovjednika izraelske vojske, general Jair Naveh kazao je da "Sirija posjeduje najveći arsenal hemijskog oružja na svijetu". Sirija ima "projektile i rakete koje mogu da pogode bilo koji dio izraelske teritorije", rekao je Naveh.

Stručnjaci i analitičari procjenjuju da je Sirija razvila vrlo sofisticirano oružje ali i da posjeduje velike količine hemijskog oružja, između ostalog velike količine iperita, koji je u velikoj mjeri korišten tokom Prvog svjetskog rata, kao i gas sarin i neurotoksičnog gas VX koji svi imaju smrtne posljedice.

Damask je navodno počeo da razvija program hemijskog oružja 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka uz pomoć tadašnjeg Sovjetskog Saveza kako bi pojačao svoju borbu protiv Izraela. Sirija ipak, do sada, nikada nije koristila svoje hemijsko oružje.

Sirijski režim je nakon toga uz pomoć Irana, jednog od svojih najvažnijih savjetnika i saradnika, "izgradio centre za proizvodnju", kako tvrdi Centar za strateška i međunarodna pitanja.

Prema studiji Centra za neširenje oružja, Sirija posjeduje četiri ili pet fabrika za hemijsko oružje, koje se nalaze u blizini Damaska i Alepa, a jedna se nalazi i u Hami, središtu pobune protiv Asadovog režima.

Stručnjaci takođe upozoravaju da su početkom jula organizovani vojni manevri koji su uključivali i rakete tipa "Scud" i "SS-21" koje mogu da nose bojeve glave sa hemijskim oružjem.

"Korištenje tog oružja bilo bi vrlo, vrlo rizično" za režim, ocjenjuju stručnjaci.

Ovakav tok događaja u Siriji mogao bi da znači internacionalizaciju sukoba, naročito ako bude ugrožena i izraelska teritorija, smatraju analitičari.

Zapad strahuje i od toga u čije će ruke doći sirijsko oružje, hemijsko i klasično, u slučaju pada Asadovog režima, a neki se boje da bi ono moglo završiti u rukama terorističkih grupa, naročito Al Kaide.

Sjedinjene Države već su prošloge nedjelje upozorile Siriju da će je smatrati odgovornom ako ne uspije da osigura "nedodirljivost" svog hemijskog oružja. U februaru ove godine, američki zvaničnici su procijenili da bi za osiguranje hemijskog oružja u Siriji trebalo više od 75.000 ljudi.