Budi odgovoran: Sa po 200 eura kažnjene kafana bez imena, prodavnica i prodavnica brze hrane

Kontrolom firme "Hidrocop" utvrđeno je da radnicima nijesu isplaćene zarade, zbog čega je poslodavcu ostavljen rok da otkloni utvrđenu nepravilnost

298 pregleda4 komentar(a)
200 eura, Foto: Shutterstock
03.06.2018. 10:56h

U okviru kampanje Budi odgovoran ove sedmice je evidentirano 16 primjedbi, na osnovu kojih su izrečene tri novčane kazne od po 200 eura.

Inspektori su sa po 200 eura kaznili kafanu bez imena u Podgorici i prodavnicu "Hajdana" u Šavniku, jer nijesu imali odobrenje za rad. Istim iznosom kažnjena je prodavnica brze hrane u podgoričkom naselju Stari Aerodrom zbog neizdavanja fiskalnih računa.

Kontrolom firme "Hidrocop" utvrđeno je da radnicima nijesu isplaćene zarade, zbog čega je poslodavcu ostavljen rok da otkloni utvrđenu nepravilnost.

Prilikom kontrole firme "Koprivica" iz Podgorice utvrđeno je da je podnosilac progovora samovoljno napustio radno mjesto, zbog čega je inspektorima dat dokaz da je on upozoren o postojanju razloga za otkaz.

"Kako je ugovor o radu na snazi, prijava na osiguranje aktivna, radna knjižica nije zaključena, nema odluke o prestanku radnog odnosa, niti zahtjeva podnosioca za njegov prestanak, utvrđeno je da radni odnos nije prestao, niti je postojala obaveza poslodavca da vrati radnu knjižicu", navodi su u odgovoru na prijavu.

Inespektori nijesu mogli obaviti kontrolu ugostiteljskog objekta "SFRJ" u Ulcinju, lokala "Maša" u Nikšiću i frizerskog salona "Senada" u Podgorici, jer su objekti bili zatvoreni.

Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole prodavnice "Idea" u Herceg Novom, restorana "A&D" i poslovnice M:tel-a u Baru, brze hrane "Marc" i kafića "Unico" u Podgorici i pekare "Dan i noć" u Beranama.

Od 16 prijava, koliko je evidentirano od ponedjeljka, jedna nije dobila odgovor, a odnosila se na uništavanje zelene površine.

Kampanju Budi odgovoran krajem decembra 2013. godine pokrenuli su Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbi protiv sive ekonomije.

Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti, poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.

Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije, da prijave uočene nepravilnosti putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave (PU) na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.