DPS i SDP zajedno, ali bez manjinskih stranaka

DPS i SDP će se pojaviti na izborima u koaliciji, ali kako je najavljeno, bez manjinskih stranaka, čijem uključenju će se pristupiti tek nakon parlamentarnih izbora

22 komentar(a)
glasačka kutija, Foto: Shutterstock.com
18.07.2012. 18:12h

Demokratska partija socijalista i Socijaldemokratska partija najvjerovatnije će na jesenje izbore izaći u koaliciji bez manjinskih stranaka čije se uključivanje u vlast može očekivati nakon parlamentarnih izbora

Prema informacijama “Vijesti” u vladajućoj koaliciji su najbliži izbornom modelu prema kome bi manje stranke na jesenjim izborima nastupile u okviru nacionalnih lista, dok bi se u eventualno formiranje vladajuće koalicije uključile nakon izbora.

Za sada DPS i SDP nijesu pregovarali sa Demokratskom unijom Albanaca (DUA), Bošnjačkom strankom (BS) i Hrvatskom građanskom inicijativom (HGI), iako su te dvije stranke načelno dogovorile koalicioni sporazum DPS i SDP.

Na posljednjim parlamentarnim izborima, BS i HGI su nastupili na dijelu izborne liste koja je pripadala DPS , dok je DUA ušla u postizborni aranžman.

Gotovo je izvjesno da će DUA na izborima nastupiti na albanskoj nacionalnoj listi, oslanjajući se na istraživanja javnog mnjenja prema kojima tu stranku podržava 1,2 odsto birača i što im garantuje jedan mandat u parlamentu.

Iako se još vode pregovori o formiranju široke albanske koalicije, prema infromacijama “Vijesti”, stranka koju je vodio Ferhat Dinoša sigurna je da će nakon oktobarskih izbora ponovo biti dio vladajuće koalicije.

Ni u Bošnjačkoj stranci (BS) za sada nije bilo ozbiljnijih razgovora o izbornom nastupu, ali funkcioneri te stranke u neformalnim razgovorima tvrde da su skloniji samostalnom izlasku.

Iako ne isključuju da im veći koalicioni partner ponudi više poslaničkih mjesta u budućem sazivu parlamenta, u BS smatraju da moraju zadržati status autentičnih predstavnika Bošnjaka u Skupštini.

Prema tvrdnjama funkcionera te stranke, ulazak u vladajuću koaliciju prepustio bi bošnjačku nacionalnu listu nekoj drugoj partiji, čime bi BS u naredne četiri godine mogao dobiti jaku konkurenciju.

Prema izbornom zakonu, ukoliko ne pređu cenzus od tri odsto, stranke sa manjinske liste koje osvoje više od 0,7 odsto sabiraju glasove a mandate dijele po Dontovoj formuli.

U slučaju hrvatske nacionalne manjine jedan poslanički mandat dobija stranka sa najmanje 0,35 važećih glasova.