Sirija: Ubijen ministar odbrane
Agencija Rojters javlja da je u napadu ubijen i zet sirijskog predsjednika Asef Šavkat, koji je bio zamjenik ministra odbrane
Sirijski ministar odbrane general Daud Radža ubijen je u bombaškom napadu na dobro čuvanu zgradu Nacionalne bezbjednosti u centru Damaska.
Agencija Rojters prenosi da je u napadu ubijen i zet sirijskog predsjednika Bašara al-Asada Asef Šavkat, koji je bio zamjenik ministra odbrane.
"Ministar odbrane ubijen je u terorističkom bombaškom napadu na zgradu Nacionalne bezbjednosti", prenijela je sirijska državna televizija.
U trenutku napada, u zgradi je trajao sastanak sirijskih ministara sa zvaničnicima obavještajne službe, kome je prisustvovao i ministar odbrane Radža. Ubijeni ministar, inače hrišćanin, bio je i zamjenik načelnika Generalštaba sirijske vojske i zamjenik premijera.
Kako su agenciji Rojters prenijeli zvaničnici sirijskog režima, među ranjenima je i ministar unutrašnjih poslova Mohamed al-Šar
AFP prenosi, pozivajući se na bezbjednosne izvore, da je nekoliko učesnika tog sastanka ranjeno u eksploziji i prevezeno u prijestoničku bolnicu Al-Šami.
Kako su agenciji prenijeli zvaničnici, među ranjenima je i ministar unutrašnjih poslova Mohamed al-Šar.
Savjet bezbjednosti UN glasaće večeras o rezoluciji o Siriji, a na razmatranju se u toj svjetskoj organizaciji nalaze dva prijedloga.
Napad je izveden dok prijestonicom, četvrti dan za redom, ne jenjavaju sukobi između pobunjenika i režimskih snaga bezbjednosti. Kako javlja BBC, u blizini prijestoničke palate gori nekoliko kasarni.
Navode pobunjenika da je riječ o konačnoj borbi za preuzimanje prijestonice negiraju sirijski zvaničnici, koji tvrde da nije riječ o sveopštoj ofanzivi opozicije.
Prema navodima Lokalnog koordinacionog odbora, koji organizuje antirežimske proteste, borbe su sinoć vođene u više djelova Damaska, a bombardovan je i susjedni Kvabun.
U gradu, kako prenosi AFP, od izbijanja većih sukoba u Damasku manji je saobraćaj nego što je uobičajeno, posebno nakon što su pobunjenici najavili ofanzivu pod nazivom "Vulkan Damaska i zemljotres Sirije".
Režimske snage i pobunjenici Slobodne sirijske vojske sukobili su se pred zoru i u Al-Midanu i Zahiri, djelovima Damaska, kao i u Asaliju, na jugu grada. Čula se i jaka eksplozija na zapadu grada, u dijelu Mašru-Dumar.
Van grada, ali na teritoriji provincije Damask, čula se, kako prenose opozicioni aktivisti, paljba iz oružja, a potom je snabdijevanje strujom prekinuto.
Sjeverozapadno od Damaska, na granici sa Libanom, režimske snage su bombardovale grad Zabadani. U provinciji Homs teško naoružanje korišćeno je u Tal Kalaku i više djelova grada Homs.
Pobunjeničke snage juče su najavile da je počela borba za oslobađanje Damaska. Više od 60 vojnika ubijeno je u sukobu sa pobunjenicima u proteklih 48 sati, tvrdi Sirijski opservatorijum za ljudska prava.
"Između 40 i 50 vojnika regularne vojske Sirije ubijeno je u ponedjeljak u sukobima u Damasku, a najmanje 20 poginulo je juče", navodi šef ove organizacije Rami Abdel Rahman.
Bombaš samoubica - Asadov tjelohranitelj ili pripadnik "Brigade islama"?
Dvije grupe su preuzele odgovornost za napad na zgradu Nacionalne bezbjednosti u centru Damaska, u kome su ubijeni ministar odbrane i njegov zamjenik.
Agenciji Rojters je neimenovani izvor službe bezbjednosti prenio da je bombaš samoubica bio
Dvije grupe su preuzele odgovornost za napad na zgradu Nacionalne bezbjednosti u centru Damaskatjelohranitelj sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, koji je činio prvi krug obezbjeđenja vođe sirijskog režima.
Islamistička pobunjenička grupa "Liva al-Islam", što znači "Brigada islama", navela je na svojoj Fejsbuk stranici da je izvela napad "na ćeliju poznatu kao kontrolna krizna soba u prijestonici Damasku".
Portparol te grupe je u telefonskoj izjavi Rojtersu potvrdio da grupa snosi odgovornost za napad.
Savjet bezbjednosti danas o rezoluciji o Siriji
Trenutno se na razmatranju pred Ssavjetom bezbjednosti UN nalaze dva nacrta rezolucije o Siriji. Prema prvom, koji je pripremila Rusija, predviđeno je produženje mandata posmatračke misije UN u Siriji, koji ističe 21. jula, za tri mjeseca.
Prema drugom, britanskom nacrtu, predviđeno je ograničavanje roka boravka misije na 45 dana i uspostavljanje roka od 10 dana u kojem vlada Sirije treba da obustavi nasilje i povuče vojsku iz naseljenih mjesta, ili će, u suprotnom, protiv Damaska biti usvojene sankcije na osnovu Poglavlja VII Povelje UN.
Rusija se, međutim, kategorički protivi upućivanju prijetnji sirijskim vlastima. Zapadne zemlje kažu da bez uključenja prijetnje sankcijama u tekst rezolucije mandat posmatračke misije neće biti produžen.
Galerija
( Tanjug )