Globalna mafija zaradi 870 milijardi godišnje
„Zaustavljanje ove međunarodne prijetnje predstavlja jedan od najvećih globalnih izazova za međunarodnu zajednicu“
Međunarodne organizovane kriminalne grupe godišnje obrnu oko 870 milijardi dolara, što je šest puta više od ukupne zvanične razvojne pomoći, a zaustavljanje ove „prijetnje miru“ jedan je od najvećih globalnih izazova, saopštila je agencija UN.
Za kriminalce su najunosniji šverc droge i falsifikovanje, saopštila je UN Agencija za narkotike i kriminal (UNODC) započinjući kampanju za podizanje svijesti o razmjerima prekograničnih kriminalnih mreža.
Međunarodne kriminalne grupe od šverca droge godišnje prihoduju 320 milijardi dolara. Veliku zaradu od 250 milijardi doplara donosi i falsifikovanje, dok kriminalci od trafikinga godišnje zarade 32 milijarde dolara, navodi se u izvještaju.
Globalni izazov
Kriminalne grupe takođe nastavaljaju da koriste i životnu sredinu. Šverc drvene građe u Jugoistočnu Aziju donosi zaradu od 3.5 milijardi dolara godišnje, dok krijumčarenje slonovače, kljova nosoroga i djelova tigra iz Afrike u Aziju donosi prihod od 75 miliona dolara.
„Svake godine su pogođeni milioni žrtava usljed aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa, a u jednom trenutku samo je trgovina ljudima pogodila 2.4 miliona ljudi“, kaže se u saopštenju UNODC.
„Zaustavljanje ove međunarodne prijetnje predstavlja jedan od najvećih globalnih izazova za međunarodnu zajednicu“
Ukupna cifra od 870 milijardi dolara jednaka je 1.5 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda, kaže se u saopštenju, i upozorava da kriminalne grupe mogu destabilizovati cijele regione.
„Zaustavljanje ove međunarodne prijetnje predstavlja jedan od najvećih globalnih izazova za međunarodnu zajednicu“, kazao je izvršni direktor UNODC Juri Fedotov.
Jedan predstavnik za medije kazao je za Rojters da je ovo prvi put da je agencija napravila procjenu za međunarodni organizovani kriminal, služeći se unutrašnjim i spoljnim izvorima UNODC, stoga nema podataka sa kojima bi se ove cifre mogle uporediti i na taj način utvrditi da li ovaj trend bilježi rast ili pad.
U izvještaju se takođe pozivaju na podatke Međunarodne radne organizacije (ILO) o trgovini ljudima kao i na podatke o falsifikovanoj robi koje je prikupila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
( Nada Bogetić )